«Πέταξε» βαθμό το γυναικείο χάντμπολ

Μια «δική της» νίκη έχασε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ, που παραχώρησε ισοπαλία 26-26 στο Μακεδονικό, για την 4η αγωνιστική του ομίλου της και πρώτη του β’ γύρου. Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, ο Άρης παραμένει στην 3η θέση του γκρουπ, μεταξύ τεσσάρων ομάδων.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν πολύ καλό για τις «κίτρινες», που μετά το 18′ και το ισόπαλο 6-6 ξέφυγαν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα έξι τερμάτων (15-9).

Εξίσου θετική απόδοση είχε η ομάδα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και μάλιστα στο 40′ προηγήθηκε με διαφορά επτά γκολ (20-13), η οποία όμως στο φινάλε εξανεμίστηκε.

Η χαλάρωση στην άμυνα, οι λανθασμένες εκδηλώσεις επιθέσεων, οι αρκετές δίλεπτες αποβολές και φυσικά η κούραση, επέτρεψαν στο Μακεδονικό να μειώσει τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσει στο 59′. Το 26-26 δεν άλλαξε στο διάστημα που απέμενε, αφού ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις για τον Άρη, που περιορίστηκε έτσι στην ισοπαλία…

Τα δεκάλεπτα: 4-3, 8-7, 15-9 (ημίχρονο), 20-14, 25-20, 26-26.
Δίλεπτα: 6 – 3
Πέναλτι: 3/6 – 3/3
Διαιτητές: Νάσκος – Τόλιος (Θεσσαλονίκης)

ΑΡΗΣ: Κώττα Ν. 9, Χαμοσφακίδου, Τσομπανίδου, Κοκτσίδου 6, Παρτάλη 5, Κώττα Ευαγ. 3, Καλαμπόκη, Βογιατζή 2, Ιγιάγκμπορ, Καργοπούλου, Αργυροπούλου, Γιουβαλάκη 1.