Πήρε βαθμό-χρυσάφι για την παραμονή και αφήνει τη Νάπολι εκτός Ευρώπης η Ουντινέζε

Δεν τα κατάφερε ούτε τώρα η Νάπολι που μετά το Scudetto κινδυνεύει να δει το τρένο της Ευρώπης να χάνεται. Οι Παρτενοπέι βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη στην έδρα της Ουντινέζε, όμως ισοφαρίστηκαν στο τέλος (1-1) κι έμειναν για τέταρτο διαδοχικό ματς μακριά από τα τρίποντα.

Έτσι, μπορεί να ανέβηκαν στην 8η θέση της Serie A, που οδηγεί στο Conference League, όμως βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη Φιορεντίνα, που έχει και ματς λιγότερο.

Σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς πολλές συγκινήσεις, τη διαφορά φάνηκε πως θα κάνει το γκολ του Οσιμέν. Στο 51′ με εξαιρετική κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Πολιτάνο ο Νιγηριανός έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Νάπολι όμως έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε αφού το τέρμα του Σαξές στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τον βαθμό στην Ουντινέζε.