Πήρε το… θρίλερ και βγήκε στο Champions League η Αταλάντα

Το ευρωπαϊκό εισιτήριο που την οδηγεί στο Champions League πήρε η Αταλάντα που επικράτησε σε ματς – θρίλερ της Τζένοα με 4-3 στο “Μαράσι” για την 34η αγωνιστική της Serie A.

Οι μπεργκαμάσκι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχαν 9 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 4 στην αντίπαλη εστία και επιβραβεύτηκαν τρεις φορές, έχοντας για δράστες τους Σαπάτα, Μαλινόφσκι και Γκόζενς. Στο 51ο λεπτό ο Πάσαλιτς έγραψε το 4-1 απαντώντας στο γκολ του Σομουρόντοφ δύο λεπτά νωρίτερα και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να βγάζουν το πόδι από το γκάζι.

Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μπαλαρντίνι και αφού μείωσε στο 67′ σε 4-2 με πέναλτι του Πάντεφ, έβαλε φωτιά στο ματς όταν ο Σομουρόντοφ έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα στο 84′ γράφοντας το 3-4 με υπέροχο πλασέ.

Την ίδια ώρα, η Σπέτσια επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της Τορίνο και εξασφάλισε και μαθηματικά την σωτηρία της στην Serie A, με την «γκρανάτα» να μην έχει σωθεί ακόμα και να αγχώνεται!