Παγκόσμιο Γυναικών: Σάρωσε τον Παναμά με εξάρα και έφυγε για τους «16» η Γαλλία! (video)

Στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών και η Γαλλία! Οι «τρικολόρ» διέλυσαν με σκορ 6-3 τον Παναμά, εξασφαλίζοντας την πρωτιά στον έκτο όμιλο! Πλέον, περιμένει αντίπαλο από τον όγδοο όμιλο, με πιθανότερες διασταυρώσεις τις Γερμανία και Μαρόκο!

Οι παίκτριες του Παναμά σόκαραν τη Γαλλία μόλις στο 2ο λεπτό με γκολάρα της Κοξ, μπαίνοντας από νωρίς μπροστά. Αυτό μάλλον αφύπνισε τις Γαλλίδες, που ισοφάρισαν σε 1-1 με τη Λακράρ στο 21′, προηγήθηκαν με την Ντιανί στο 28′ και έκαναν το 3-1 με την ίδια στο 37′! Λίγο πριν το ημίχρονο, μάλιστα, η Λε Γκαρέκ έκανε το 4-1 και έβαλε στην ουσία τέλος στο ματς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντιανί έφτασε σε χατ τρικ, γράφοντας το 5-1 στο 52′. Από εκεί και πέρα, ο Παναμάς βρήκε δύο γκολ με Πινσόν και Σεντένιο, ωστόσο στο 90+10′ δέχθηκε και έκτο τέρμα, από την Βικί Μπεσό.