Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης: Στον τελικό των 200μ. ύπτιο ο Σίσκος

Ο Απόστολος Σίσκος πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κολύμβησης. Ο αθλητής του Άρη τερμάτισε στην τέταρτη θέση της προκριματικής σειράς του, με χρόνο 2:01.28 και θα αγωνιστει στον τελικό των 18:27 στο ΟΑΚΑ.

Από την άλλη πλευρά, ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την ένατη θέση στο αγώνισμα, καθώς είχε χρόνο 2:02.97 και έχασε για δέκα εκατοστά την πρόκριση από τον Μιτς Λάρκιν (Αυστραλία), ο οποίος είχε χρόνο 2:02.87. Ο Χρήστου θα αγωνιστεί στον τελικό, μόνο αν υπάρξει κάποια απόσυρση. Την καλύτερη επίδοση είχε ο Πίτερ Κέτζε (Νότια Αφρική) με χ΄ρονο 2:00.70.

Τέλος, στον τελικό των 200 μέτρων πεταλούδα προκρίθηκε η Γεωργία Δαμασιώτη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε με χρόνο 2:15.31 και είχε την έβδομη καλύτερη επίδοση. Την καλύτερη επίδοση είχε η Γιουφέι Ζανγκ (Κίνα) με 2:12.26.