Παρί σε κρίση, έφαγε… τριάρα από τη Μονακό

Ηχηρό καμπανάκι για την Παρί Σεν Ζερμέν, τρεις ημέρες πριν την «τιτανομαχία» με την Μπάγερν Μονάχου για τους «16» του Champions League. Οι Παριζιάνοι συνεχίζουν τις απογοητευτικές εμφανίσεις και δείχνουν να βρίσκονται σε κρίση, χάνοντας αυτή τη φορά με… κάτω τα χέρια στην έδρα της Μονακό (3-1).

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα της Παρί στο φετινό πρωτάθλημα και έκτη απώλεια στη σεζόν, με τους Μονεγάσκους να ανεβαίνουν στη δεύτερη θέση (με ματς περισσότερο), ενώ δίνουν την ευκαιρία σε Μαρσέιγ και Λανς να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή εφόσον κερδίσουν τα παιχνίδια τους.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Μπεν Γεντέρ να φτιάχνει το 1-0 του Γκολόβιν στο 4ο λεπτό. Στο 18′ δε, οι Μονεγάσκοι βρήκαν για δεύτερη φορά δίχτυα με τον δημιουργό να μετατρέπεται σε σκόρερ για το 2-0. Η Παρί Σεν Ζερμέν άργησε λίγο αλλά έβγαλε αντίδραση μειώνοντας με τον 16χρονο Ζαϊρέ-Εμερί στο 39’, αλλά έβγαλαν εκ νέου αμυντικές αδυναμίες και ο Μπεν Γεντέρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έγραψε το 3-1 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Απόλυτη κυρίαρχος και στο δεύτερο μέρος η Μονακό, η οποία επέτρεψε στους Παριζιάνους να κάνουν μόλις μία τελική. Την ίδια ώρα, δέχτηκαν μεγάλη πίεση από την ομάδα του Κλεμάν, η οποία σφυροκοπούσε την αντίπαλη εστία και χάρη στον Ντοναρούμα το σκορ έμεινε σε σχετικά… χαμηλά επίπεδα και στο 3-1 ως το τέλος.