«Περίπατος» Τσιτσιπά, αγκαλιάζει το Νο 8!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 2-0 σετ, 6-4 και 6-4, τον Λεονάρντο Μάιερ και προκρίθηκε στους «16» του Miami Open. Ο 31χρονος Αργεντινός (Νο 62) άντεξε μόλις 1 ώρα και 34 λεπτά απέναντι στον θαυματουργό Έλληνα τενίστα.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Πλέον ο 20χρονος αθλητής βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την όγδοη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, την οποία θα πάρει ακόμη κι αν αποκλειστεί στον επόμενο γύρο, εφόσον ο Τζον Ίσνερ (ΗΠΑ, Νο 9) δεν κατακτήσει τον τίτλο.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «8» θα είναι ο 19χρονος Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ, νούμερο 23 στον κόσμο, που νίκησε τον Ρώσο Ρούμπλεφ με 2-0 σετ (6-3, 7-6). Οι δυο τους έχουν τεθεί αντιμέτωποι δύο φορές το 2018 μετρώντας από μια νίκη.