“Πλήρωσε” δύο “νεκρά” διαστήματα στο ΟΑΚΑ και έχασε με 81-62

Ο Άρης ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με σκορ 81-62, πληρώνοντας δύο “νεκρά” διαστήματα, το πρώτο στο δεύτερο δεκάλεπτο και το δεύτερο στο διάστημα 30′-34′, όταν και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας.

Ο Άρης δεν είχε στο πρώτο ημίχρονο τα στοιχεία που ήθελε εξαρχής να δει ο Βαγγέλης Αγγέλου. Δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο και βρέθηκε από πολύ νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-2 (4′), οι κίτρινοι μείωσαν προ στιγμήν (11-7 στο 6′), όμως δεν είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Ήταν άστοχοι (4/9δπ., 0/4τρ.) στο πρώτο δεκάλεπτο, έκαναν έξι λάθη στο ίδιο διάστημα και έδωσαν εύκολα καλάθια στους πράσινους, που προηγήθηκαν με 22-11 στο τέλος της περιόδου.

Η διαφορά έφτασε στο +22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 42-20 έχοντας τον Στέφαν Λάσμε σε πολύ καλή μέρα. Από τον Άρη ο μόνος που ήταν στο πνεύμα του παιχνιδιού ήταν ο Τζέρεμι Χαντ, όχι μόνο για τους 13 πόντους του, αλλά και για την αμυντική του προσπάθεια. Σχεδόν μόνος του ο Αμερικανός έριξε τη διαφορά στο 44-30 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του Άρη στο χθεσινό παιχνίδι. Με κορυφαίο τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς που πέτυχε 13 πόντους σε αυτή τη περίοδο, οι κίτρινοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να μειώσουν σε 51-45 (27′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε σε εκείνο το σημείο, εκμεταλλευόμενος και πάλι “εύκολα” λάθη του Άρη, προηγήθηκε με 59-47 στο τέλος της περιόδου και έκανε σερί 10-3 στο πρώτο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου, παίρνοντας διαφορά 19 πόντων (69-50 στο 34′). Κάπου εκεί έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των πράσινων… Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-30, 59-47, 81-62.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 6 (1), Καπόνο 10 (2), Ούκιτς 12 (1), Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 10, Ξανθόπουλος 10 (1), Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης 5.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 20 (4/5δπ., 4/9τρ., 3κλ., 2ασ.), Χαντ 18 (3/3β., 3/4δπ., 3/6τρ., 7ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 7 (2), Βεζένκοφ, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 9 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης Λ. 4, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 2, Τσακαλέρης.