Πλήρωσε την αστοχία του στη Ρόδο, ήττα από τον Κολοσσό (73-67)

Ο Άρης πλήρωσε την αστοχία του στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να ξεφύγει με 20 πόντους και κυνηγούσε ως το τέλος. Δεν παράτησε το ματς, το έφτασε στο καλάθι, αλλά ο Κολοσσός έβαλε μεγάλα σουτ, πήρε τη νίκη με 73-67 και την “πρόκριση” στα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Stoiximan.gr: Τα Virtual Sports είναι ΕΔΩ με συνεχή δράση & πληθώρα αθλημάτων!

Η εκνευριστική αστοχία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο καθόρισε και την εξέλιξη του αγώνα. Οι κίτρινοι είχαν μόλις 1/14 τρίποντα, ο Κολοσσός από την άλλη πλευρά είχε 7/14 και από το καλό περιφερειακό σουτ βρήκε αυτοπεποίθηση και ρυθμό για να επιβληθεί στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας τον αγώνα, παρότι ο Άρης και επιθέσεις ανανέωσε και ελεύθερα σουτ έβγαλε, τα οποία δεν βρήκαν στόχο.

Η διαφορά ήταν σε αυτά τα επίπεδα γιατί ο Άρης είχε μόλις ένα λάθος. Όταν ο εκνευρισμός από την αστοχία έφερε και έλλειψη συγκέντρωσης, ήρθαν και τα λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός και έφτασε στο +20 (33-13) στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Οι κίτρινοι με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ (10 στο α’) και καλύτερο παίκτη τον Μάρας μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά, πήγαν στα αποδυτήρια στο -13 (35-22), αλλά έπρεπε να αλλάξουν πολλά.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη τρίτη περίοδο. Ο Άρης έβαλε μακρινά σουτ (3/7τρ.), κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Κολοσσού (2/9τρ.) κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Μείωσε σε 41-37 στο 27’, αλλά ο Μπρέι ήταν αυτός που κράτησε τον Κολοσσό μπροστά. Με διαδοχικά “γκολ-φάουλ” έδωσε στους Ροδίτες και πάλι διαφορά 10 πόντων (49-39) πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (49-40).

Το καλό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έφερε τον Άρη στο -4 (49-45 στο 32’), αλλά ο Κολοσσός απάντησε με μεγάλα σουτ και την ίδια στιγμή οι κίτρινοι σπατάλησαν τις επιθέσεις τους. Τρίποντο και φάουλ από τον Χάρις, τρίποντο από τον Γουέαρ, καλάθι και φάουλ από τον Γιανγκ διαμόρφωσαν το 61-47 στο 36’.

Το επεισόδιο του Χάρις με φίλαθλο του Άρη τρία λεπτά πριν το τέλος (ο Αμερικανός πήδηξε τα κάγκελα και βρέθηκε στη κερκίδα και αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ) έδωσαν πέντε πόντους στους κίτρινους, οι οποίοι με 2/2 βολές του Αθηναίου και τρίποντο του Τσαϊρέλη μείωσαν σε 61-54 (37’), ενώ μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Μποχωρίδης έγραψε με τρίποντο το 64-57.

Ο Άρης έβγαλε την άμυνα και ο Αθηναίου στα 1:37 έκανε το 64-60, αλλά ο Γεωργαλής βρέθηκε μόνος και με τρίποντο έγραψε το 67-60. Ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές (1:17) έκανε το 67-62, ο Ράιτ με 1/2 βολές έγραψε το 68-62 και ο Μάρας 1:01 πριν το τέλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε στο καλάθι (68-65). Ο Ράιτ βρήκε στόχο και έκανε το 70-65 (45’’) και ο Μάρας στα 34’’ πριν το φινάλε έκανε βήματα, κόβοντας τις ελπίδες του Άρη…

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 9 (13ρ.), Σχίζας, Μπρέι 18 (4/8τρ., 5ρ., 4ασ.), Ράιτ 9 (5ρ.), Γιανγκ 11 (4ρ., 4ασ.), Γουέαρ 6 (2/3τρ., 5ασ.), Γεωργαλής 9 (3/6τρ., 4ρ.), Μπιλλής, Αγγελάκος 9 (3/4τρ.), Σταμάτης, Τσαλμπούρης 2.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 15 (1/2β., 7/10δπ., 1/2τρ., 5ρ.), Μποχωρίδης 12 (10ρ., 6σ.), Πουλιανίτης 4, Ντουβιέ 4, Μπελ 7 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2τρ.), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 11 (3/7τρ., 5ασ., 3κλ.), Προύιτ.