Πρεμιέρα με ανατροπή έκανε ο Άγιαξ

Νικηφόρα πρεμιέρα στη φετινή Eredivisie και μάλιστα με ανατροπή έκανε ο Άγια, περνώντας με 3-2 από την έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ των Σιόβα και Σούρλη.

Με το δεξί μπήκε στη φετινή Eredivisie ο Άγιαξ, που επιβλήθηκε 3-2 της Φορτούνα Σιτάρντ με ανατροπή.

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα που αγωνίστηκε βασικός και του Βασίλη Σουρλή που έμεινε στον πάγκο, αιφνιδίασε τον Αίαντα και προηγήθηκε στο έκτο μόλις λεπτό. Ο Άγιαξ είχε τη συντριπτική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, έφτασε άνετα στην ανατροπή, με τρία γκολ σε 14 λεπτά. Ο Τέιλορ ισοφάρισε στο 48′, και οι Ρεντς και Μπρόμπι έκαναν το 3-1 με γκολ στο 51′ και το 62′.

Η Φορτούνα δεν τα παράτησε και μείωσε στο 87′ με γκολ του Γιλμάζ, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω.