Πρεμιέρα όπως πρέπει για τον Αυτοκράτορα και νίκη με 85-82!

Ο Άρης έκανε θρίλερ ένα δικό του παιχνίδι, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ με σκορ 85-82 στην παράταση και να ξεκινήσει με το δεξί το πρωτάθλημα!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά για τον Άρη, που ξεκάθαρα είχε σε πρώτο πλάνο να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του στην ρακέτα. Ο Ντραγκίσεβιτς τελείωσε φάσεις, όπως και ο Γκάγκιτς, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος από μέση απόσταση και κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και ο Άρης έμεινε πίσω με 14-16 έχοντας 0/5 τρίποντα και συνολικά 6/17 σουτ, παρότι προστάτευσε τη μπάλα (2 λάθη). Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε 7/15 σουτ.

Η παρουσία του Σλαφτσάκη και στις δύο άκρες του γηπέδου, αλλά και του Γκετσεβίτσιους επιθετικά βοήθησαν τον Άρη να αρχίσει να κυριαρχεί. Το 18-20 στο 13’ έγινε 36-22 στο 18’!

Οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 18-2 σε αυτό το διάστημα και με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη – αλλά και 3/6 τρίποντα – επιβλήθηκαν πλήρως του αντιπάλου τους, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (39-28).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, για να μπορέσει να διατηρηθεί στο ματς πέτυχε το στόχο του σε αυτό το διάστημα. Οι κίτρινοι έπαιξαν περισσότερο βιαστικά παρά γρήγορα στην επίθεσή τους, έχασαν βολές (11/22 μέχρι το 30’) αμυντικά έδωσαν χώρους στον Σμιθ να δράσει και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-40 (25’) και 50-44 (27’) και έκλεισαν την περίοδο στο 52-48.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίεσαν πολύ τον κουρασμένο Τάλτον, που δεν βγήκε παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα και μέσα από αυτή την πίεση αποσυντόνισαν επιθετικά τον Άρη. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 57-52 στο 32’ αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σαρικόπουλο σε 59-59 λίγο πριν το τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού.

Ένα τρίποντο του Μόρις και μια εξαιρετική ενέργεια του Ντραγκίσεβιτς έβαλαν τον Άρη μπροστά με 64-59, ενώ ο Μαυροβούνιος σέντερ έδωσε άλλη μια λύση λίγο αργότερα κάνοντας το 66-61 (37’). Ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 68-61 (1:58), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε με καλάθια των Σμιθ και Σαρικόπουλου σε 68-67 στα 15,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκετσεβίτσιους κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έγραψε το 70-67 στα 14,3’’ πριν το φινάλε.

Σε εκείνο το σημείο η γραμματεία έκανε λάθος στα μάτριξ του Παλέ, χρεώνοντας με έναν πόντο παραπάνω τον Άρη και προκλήθηκε διακοπή πάνω από 5 λεπτά μέχρι να αποφασίσουν οι διαιτητές να συνεχίσουν το ματς με… λάθος σκορ!

Στην επαναφορά ο Τσόχλας βρήκε τον Σμιθ και αυτός με εύστοχο τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση, αφού Μιλόσεβιτς και Σλαφτσάκης αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του Άρη.

Ο Άρης με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους προηγήθηκε με 75-72 (42’), αλλά ο Σμιθ με τρίποντο πάνω σε άμυνα και λέι απ έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 77-80 και ενώ απέμεναν 1:44 πριν το τέλος. Ο Ντραγκίσεβιτς κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές, αλλά έβαλε τη μία και μείωσε σε 78-80 (1:21). Οι κίτρινοι έβγαλαν την άμυνα στην επίθεση του ΠΑΟΚ και ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ στα 42’’ πριν το τέλος και με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 80-80. Ο Ντραγκίσεβιτς έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα και με λέι απ στον αιφνιδιασμό έβαλε τον Άρη μπροστά με 82-80 στα 31,5’’ πριν το τέλος!

Ο Φλεβαράκης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Μαργαρίτης στα 25’’ ισοφάρισε σε 82-82. Στα 2,7’’ πριν το φινάλε ο Τσόχλας έκανε φάουλ στον Μποχωρίδη, ο οποίος έβαλε μία βολή, αλλά οι κίτρινοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο αρχηγός με εύστοχο σουτ έγραψε το τελικό 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70 (κ.α.), 85-82.

ΑΡΗΣ: Μιλόσεβιτς 6 (1), Μποχωρίδης 24 (8/11β., 5/10δπ., 2/3τρ., 7ρ., 7ασ.), Τάλτον 3 (1/12 σουτ, 4ρ., 6ασ.), Μόρις 11 (1), Ντραγκίσεβιτς 17 (3/5β., 7/8δπ., 8ρ., 2ασ.), Σλαφτσάκης 8 (6ρ., 3ασ.), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13 (5/6β., 1/1δπ., 2/7τρ.), Γκάγκιτς 3.

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 8, Ουίγκινς 8, Λιούις 6, Σμιθ 28 (4), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (2), Τσόχλας 7 (1), Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ, Νόουλς 8.