Προσγείωσε τη Ρόμα και έβαλε φωτιά στη μάχη της Ευρώπης η Φιορεντίνα (video)

«Απότομη προσγείωση» στο «Αρτέμιο Φράνκι» για τη Ρόμα, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από τη Φιορεντίνα, λίγα εικοσιτετράωρα μετά την πρόκρισή της στον τελικό του Conference League.

Με αυτό το τρίποντο οι «βιόλα» έπιασαν την αποψινή τους αντίπαλο στην έκτη θέση της Serie A και τους 59 βαθμούς, όσους έχει και η Αταλάντα. Έτσι, η Φιορεντίνα πανηγύρισε νίκη μετά από τέσσερις διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες, ενώ η Ρόμα ηττήθηκε για μόλις δεύτερη φορά στα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν στο πέμπτο κιόλας λεπτό, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης πήγε στο VAR και καταλόγισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκονζάλες. Μάλιστα, η Φιορεντίνα διπλασίασε τα τέρματά της έξι λεπτά αργότερα (11′), όταν ο Μποναβεντούρα έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατρίσιο με ωραίο πλασέ.

Στο 25΄ο Μποναβεντούρα σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ, ενώ στη συνέχεια η Ρόμα πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να μειώσει και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 54′ μια κεφαλιά του Άμπραχαμ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τερατσιάνο, ενώ στο 83′ ο Ζανιόλο σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα κράτησε ανέπαφη την εστία του και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.