Πρωταθλήτρια με διασυρμό η Σέλτικ

Με ονειρεμένο τρόπο έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Σκωτίας για 49η φορά στην ιστορία της η Σέλτικ.

Stoiximan.gr: Τα Virtual Sports είναι ΕΔΩ με συνεχή δράση & πληθώρα αθλημάτων!

Οι «καθολικοί» διέσυραν 5-0 την «μισητή» Ρέιντζερς, φτάνοντας πολύ κοντά στο ρεκόρ της μεγαλύτερης νίκης όλων των εποχών (7-1 το 1957).

Η χαρά για τους οπαδούς της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς ήταν διπλή αφού όχι μόνο είδαν τους πράσινους να κάνουν ό,τι θέλουν, αλλά και τους «διαμαρτυρόμενους» να βρίσκονται αναγκαστικά… καλεσμένοι στο πάρτι τίτλου που στήθηκε αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα στο γήπεδο.

Ο Έντουαρντ Όντσον (14’, 41’) ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για τον θρίαμβο με δύο δικά του γκολ, για να έρθει στο τέλος του ημιχρόνου ο Φόρεστ να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο 47’ ο Ρόγκιτς σημείωσε το τέταρτο γκολ και 6 λεπτά αργότερα ο ΜακΓκρέγκορ διαμόρφωσε το τελικό 5-0, ενώ στο 57’ η Ρέιντζερς έχασε την ευκαιρία να πετύχει το τέρμα της τιμής όταν προσπάθεια του Γουΐντας σταμάτησε στο δοκάρι.