Πρόβα τελικού με πολλές αλλαγές και χωρίς νικητή

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η “πρόβα” του φετινού τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ ανάμεσα στην Μπορούσια Ντόρτμουντ και την Μπάγερν Μονάχου που έγινε στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» για την 32η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι δυο ομάδες έπαιξαν με πολλούς αναπληρωματικούς, με τον Κλοπ να έχει περισσότερες βασικές επιλογές στο αρχικό σχήμα απ’ ότι ο Χάινκες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Γκρόσκροϊτς στο 11’. Η Μπάγερν ισοφάρισε δώδεκα λεπτά αργότερα με τον Γκόμεζ. Οι κιτρινόμαυροι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ αφού ο Λεβαντόφσκι αστόχησε σε πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Οι Βαυαροί τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραφίνια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 62’.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Κλοπ): Βαϊντενφέλερ, Σαντάνα, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Κεν (71’ Ρόις), Σαχίν, Μπλαστσικόφσκι (84’ Μπέντερ), Γκουντογκάν (14’ Λάιτνερ), Σίμπερ, Λεβαντόφσκι.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάινκες): Νόιερ, Ραφίνια, Βαν Μπούιτεν, Μπόατενγκ, Κοντέντο, Τίμοστσουκ, Λουίς Γκουστάβο, Σακίρι, Πισάρο (76’ Μίλερ), Αλάμπα (92’ Χόιμπιεργκ), Γκόμεζ (67’ Τσαν).