Πρόκριση με ανατροπή και δέκα παίκτες (1-3) της Γκόμελ κόντρα σε ομάδα Β’ κατηγορίας (video)

Πρόκριση… μαγική εικόνα (1-3) της Γκόμελ κόντρα στην Όρσα ομάδα Β’ κατηγορίας, στο παιχνίδι που έγινε για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Λευκορωσίας.

Η αλήθεια είναι ότι η Γκόμελ, αντίπαλος του Άρη στο Conference League, από το 16ο λεπτό έπαιζε με δέκα παίκτης λόγω της αποβολής του Άφι. Στο 38’ κι έπειτα από μερικές χαμένες ευκαιρίες η Όρσα προηγήθηκε με τον Καμπατσέβσκι, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Γκόμελ, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ουσιαστικά κυριάρχησε και κατάφερε μέσα σε 16 λεπτά να πετύχει τρία γκολ. Στο 56’ ο Αντεόλα ισοφάρισε, στο 68’ ο Μάκας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος) έκανε το 1-2, ενώ στο 72’ ο Κουζμένοκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γκόμελ έπαιξε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το πρόσφατο ματς κόντρα στην Ντιναμό Μπρεστ, με τον προπονητής της να κάνει ροτέισον μιας και το Σάββατο (25/6) ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίσλοχ για το πρωτάθλημα.