Πρώτη νίκη (77-59) στο 2014 με… deja vu Τσακαλέρη και θετικό ντεμπούτο Μίνιτς!

Ο Άρης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 2014! Κέρδισε τον ΚΑΟΔ με σκορ 77-59 στο ντεμπούτο του Μίλαν Μίνιτς και το… deja vu του Τσακαλέρη, που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι όπως και στον πρώτο γύρο!

Πολύ κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο μέρος. Και οι δύο ομάδες ήταν κακές ποιοτικά, δεν μπόρεσαν να βρουν καλό ρυθμό ούτε για 2-3 λεπτά και έτσι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Άρης δεν είχε καλή κυκλοφορία στην επίθεση, δεν είχε καλές ιδέες και ο ΚΑΟΔ με πρωταγωνιστή τον Λαζέρικ Τζόουνς (17 από τους 26 πόντους του ΚΑΟΔ στο α’ μέρος) προγήθηκε με 12-16 (9’) και 14-18 (10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κίτρινοι βελτιώθηκαν κάπως, αλλά και πάλι δεν είχαν φρεσκάδα και ενέργεια. Με προσωπικές ενέργειες από Πελεκάνο, Αθηναίου και κορυφαίο παίκτη στο α’ μέρος τον Τσακαλέρη (6π., 2ρ., 2κλ.) προηγήθηκαν με 25-22 (15’) και αφού ο ΚΑΟΔ ισοφάρισε σε 25-25 (16’), έκαναν σερί 10-1 ως το φινάλε του ημιχρόνου εκμεταλλευόμενοι τα 13 λάθη των φιλοξενούμενων και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά εννιά πόντων (35-26).

Το παιχνίδι τελείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης με επιμέρους σκορ 23-12 πήρε διαφορά 20 πόντων (58-38) έχοντας σε αυτό το διάστημα πολύ καλούς τους Βεζένκοφ και Χαρίση. Κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν στο 23’ όταν οι διαιτητές χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον Λαζέρικ Τζόουνς και μία τον Γιάννη Αθηναίου. Οι κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και το 44-31 (23’) έγινε πολύ γρήγορα 55-31 (28’), ενώ η διαφορά έφτασε στο +25 (58-33 στο 29’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία, καθώς οι κίτρινοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, ούτε ακόμα κι όταν ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 58-42 (32’) και 68-55 (38’) και ο Μίλαν Μίνιτς βρήκε την ευκαιρία να δώσει έστω και λίγο χρόνο συμμετοχής στους Πουλιανίτη, Μήτογλου και Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 35-26, 58-38, 77-59.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 9 (4ρ., 2ασ.), Χαντ, Πελεκάνος 13 (7/10β., 3/3δπ., 0/4τρ., 3ρ., 3ασ.), Τσακαλέρης 11 (1/4β., 5/5δπ., 4ρ.), Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης, Χαρίσης 10 (4/6β., 3/5δπ., 10ρ., 1ασ., 1κλ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ (3ρ., 4ασ., 2κλ.), Μούρτος 9 (4ρ., 2ασ.), Αθηναίου 12 (8/10β., 2/6δπ., 0/5τρ., 3ρ., 2ασ., 3κλ.), Μήτογλου.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 8 (1), Τζόουνς 19 (7/9β., 3/5δπ., 2/2τρ., 8λ.), Στίγκερς 7 (1), Μπράουν 9 (1), Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπένας 11 (4ρ.), Χρυσικόπουλος, Κολοβής 2.