Πρώτη νίκη (83-66) του Ιωνικού επί του ΠΑΟΚ, πριν έρθει στο Αλεξάνδρειο

Με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη και Χαραλαμπόπουλο και τον ΠΑΟΚ να καταρρέει στο 35’, ο Ιωνικός επικράτησε 83-66 και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη και πρώτη στην Α1 έπειτα από 32 χρόνια, πριν έρθει το άλλο Σάββατο (15:45) στο Αλεξάνδρειο για τον αγώνα με τον Άρη!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Από νωρίς είχε τα ηνία του ματς ο Ιωνικός, πηγαίνοντας με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη στο +8 (14-6), στα μισά. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε με τον Σμιθ, για να πλησιάσει στο καλάθι (14-12), με τα τρίποντα να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +6 (20-14). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 7-0 (20-21).

Το ίδιο αποτελεσματικό ήταν το δίδυμο Νόουλς και Μπεστ και την αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον φιλοξενούμενο να διατηρούσε το προβάδισμά του (21-27). Εκεί, η ομάδα του Βετούλα έκανε την αντεπίθεσή της με τους Χαραλαμπόπουλο και Μαυροκεφαλίδη, με αποτέλεσμα να πάει στο +8 (36-28), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς άνοιξε, με τις περιφέρειες να… μιλούν και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Ιωνικό στο +5 (43-38).

Ο Σαρικόπουλος κρατούσε τον ΠΑΟΚ επιθετικά, αλλά ο Ιωνικός με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη διατηρούσε σταθερά την απόστασή του (53-48). Στη συνέχεια, ο Τζόουνς πήρε την σκυτάλη για τους γηπεδούχους (60-53), με τους ΤζεΚουάν και Σμιθ να παίρνουν… μπρος στα τελευταία τρία λεπτά και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με την ελάχιστη διαφορά (63-62).

Τρομερά άστοχος και κακός ήταν ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και μάλιστα σταμάτησε να σκοράρει στο 34’, με το σκορ στο 72-66. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ιωνικός έκανε… πάρτι με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο και Μαυροκεφαλίδη, τρέχοντας ένα σερί 11-0 μέχρι τη λήξη, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, Σάφτενααρ 3, Μπαρτ 14 (1/8 τρίποντα), Τζόουνς 15 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόρενς 7 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 16 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας, Μπατής 3 (1), Δημάκος 3 (1), Στιθ.

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 9, Γουίγκινς 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λιούις 11 (2), Σμιθ 18 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 1 (0/6 σουτ), Τσόχλας 3 (1/7 σουτ), Σχίζας, Μπεστ 13 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νόουλς 9 (12 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός Νικαίας: 14/27 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 19/28 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 21 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 17/32 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 14 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα.