Πρώτο φιλικό με νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Αυστρία (video)

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-0 την αυστριακή Βίενερ Βικτόρια (ομάδα Γ’ Κατηγορίας) στο πρώτο φιλικό του στο Μπαντ Έρλαχ της Αυστρίας το οποίο είχε διάρκεια (κατόπιν συνεννοήσεως των ομάδων) 70 λεπτά.

Το αυτογκόλ του Κνασμιούλερ στο 12’, το ωραίο πλασέ του Γερεμέγεφ στο 24’ και τα γκολ των Καλοσκάμη (64’) και Μπιλάμ (70’) «σφράγισαν» το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα φιλικό που «επέστρεψαν» ο Αϊτόρ και ο Ζέκα και χρησίμευσε περισσότερο ως τεστ «ενεργοποίησης» των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ενόψει των επόμενων, πολύ πιο δυνατών αγώνων που θα δώσουν.

ΒΙΕΝΕΡ ΒΙΚΤΟΡΙΑ: Αρνμπέργκερ, Σάμανεκ, Γκρόζντιτς, Κνασμιούλνερ, Βέσελι, Σίετζ, Λόφλερ, Γιοβάνοβιτς, Γκουστάβο, Μπανγκάι, Γιαβολένκο.
Στο δεύτερο 35λεπτο αγωνίστηκαν οι Φρανκ, Χόμπλινγκ, Γκολοπέντα, Κοπρίβιτσα, Τσίτσεκ, Ρότερ, Βοζένιλεκ, Σράμελ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (36’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (56’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ (49’ Κάτρης), Σιδεράς, Χουάνκαρ (49’ Φικάι), Ρουμπέν (49’ Φρόκου), Τσόκαϊ (56’ Ζέκα), Παλάσιος (49’ Βαγιαννίδης), Μπερνάρ (49’ Καλοσκάμης), Μαντσίνι (49’ Καμπετσής), Γερεμέγεφ (49’ Μπιλάλ).