Πόνεσαν τα… μάτια μας στην πρώτη ισοπαλία του Μουντιάλ

Έπεσε κι αυτό το… κάστρο σε ένα ματς όπου πόνεσαν τα… μάτια μας! Το 13ο ματς του Μουντιάλ αποδείχθηκε «γρουσούζικο» για Ιράν και Νιγηρία, που έμειναν στο 0-0 (πρώτη ισοπαλία) και μάλλον χάνουν τις ελπίδες να μπουν… σφήνα για πρόκριση.

Οι Αφρικανοί έδειξαν περισσότερη επιθετική διάθεση και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερες από μία φορά την εστία του Χατζίτζι. Οι Ιρανοί από την άλλη, ξεκαθάρισαν από τα πρώτα λεπτά ότι στόχος του είναι το «μηδέν» παθητικό και ό,τι προκύψει. Γκολ δεν προέκυψε ποτέ και προφανώς ο βαθμός τους άφησε ευχαριστημένους.

Ιράν (4-3-3, Κεϊρόζ): Χατζίτζι, Χεϊντάρι (89′ Σοτζάι), Χατζσαφί, Χοσεϊνί, Σαντέγκι, Νεκουνάμ, Τεϊμουριάν, Μονταζέρι, Γκοκχανετζάντ, Ντεζάγκα (78′ Τζάχαν), Πουλάντι

Νιγηρία (4-3-3, Κέσι): Ενιεάμα, Αμπρόουζ, Μουσά, Εμενίκε, Μίκελ, Μόουζες (52′ Αμεόμπι), Οσανίουα, Ομποαμπόνα (29′ Γιόμπο), Αζίζ (69′ Οντεμβίγκι), Ονάζι, Ομέρουο