Σεβίλλη – Μπενφίκα στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ μετά από θρίλερ!

Η Μπενφίκα και η Σεβίλλη θα αναμετρηθούν στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς πριν από λίγη ώρα απέκλεισαν Γιουβέντους και Βαλένθια αντίστοιχα σε αγώνες θρίλερ που κρίθηκαν στο φινάλε με δραματικό τρόπο.

Η Βαλένθια προηγήθηκε με 3-0 και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, με γκολ του Φεγκούλι (14′), αυτογκόλ του Μπέτο (26′) και γκολ του Ματιό (69′), όμως ο Εμπαϊά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε και με αυτό το γκολ έστειλε τη Σεβίλλη στο τελικό, αφού ο πρώτος ημιτελικός είχε λήξει με σκορ 2-0.

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι στην Μπενφίκα, έχασε τρομερές ευκαιρίες, έπαιξε με παίκτες παραπάνω γιατί οι Πορτογάλοι έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Μάξι Περέιρα και μετά με 9 λόγω τραυματισμού του Γκαράι, όμως άντεξαν, κράτησαν το 0-0 και με το υπέρ τους 2-1 στη Λισαβώνα μια βδομάδα πριν, απέκλεισαν το μεγάλο φαβορί.

Ο τελικός θα γίνει στις 14 Μαϊου στην Γιουβέντους Αρίνα.