Σημαντική νίκη για τις γυναίκες

Σημαντική νίκη κατέκτησε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Άρη που επιβλήθηκε εντός έδρας με 63-56 της Τερψιθέας, στο πλαίσιο της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Οι κίτρινες ξεκίνησαν πολύ καλά και πήραν προβάδισμα 11 πόντων (19-8) λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με τις φιλοξενούμενες, ωστόσο, να προσπερνούν με 29-30 μερικά λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 31-31, αλλά στο δεύτερο μέρος μετά την νέα ισοπαλία (37-37) στα μισά του δεκαλέπτου, οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού πήραν εκ νέου τα ηνία (46-41 στο 30΄).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι παίκτριες της Τερψιθέας δημιούργησαν και πάλι προβλήματα στον Άρη αφού πέρασαν μπροστά με 48-49, όμως, από εκεί και μετά οι κίτρινες έτρεξαν ένα σερί 10-0, κάνοντας το 58-49, για να πάρουν τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης.

Δεκάλεπτα: 19-10, 31-31, 46-41, 63-56

ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Χατζάκου 15(1), Μπουσνάκη 10(9ρ.), Κατωπόδη 13, Τράντα 3(1), Μούλη 10, Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 12(2/2β., 5/8δ., 7ρ.).

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Παπασπυριδάκος): Μπουντιουάν,  Μπότσαρη 5, Πανταζή 20(5/7β., 6/10δ., 1/2τρ.), Χάρισον 14(9ρ.), Ζεβαχιριάν 4, Παναγιωτοπούλου 13(5/5β., 4/9δ., 9ρ.).