Σούπερ Άρης ELGEK στην Πυλαία – Σπουδαία νίκη με 73-74 επί του ΠΑΟΚ!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Άρης ELGEK πήρε μία σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 73-74, συνεχίζοντας την καλή παράδοση που έχει στην έδρα του αντιπάλου του. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ιπποκράτη Κω.

Κάνε την εγγραφή σου στη Novibet με 100% Bonus

Στον αγωνιστικό τομέα, οι «κίτρινες», αν και μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 6-2, εντούτοις, «έτρεξαν» στη συνέχεια ένα σερί 1-5, που τις επέτρεψε να φέρουν το ματς στα ίσια (7-7). Μάλιστα, μετά την εκ νέου ισοπαλία  (9-9), τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού πήραν κεφάλι στο σκορ με 9-17 (σερί 0-8). Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα και μείωσε σε 16-17, βρίσκοντας λύσεις με τις Εΐβερι και Ντεσρός, όμως, ο Άρης ELGEK ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 16-21.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Άρη ELGEK να παίρνει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-23), όχι όμως για πολύ, αφού οι «ασπρόμαυρες» προσπέρασαν με τρίποντο της Σπανίδου (27-25).

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 36-36, ενώ ανάλογο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη, που μόνο προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με +5 (58-53), με την Μούλη να μειώνει στα τελευταία δευτερόλεπτα σε 58-55.

Οι «κίτρινες», όμως, δεν το έβαλαν κάτω, αφού ξεκίνησαν δυναμικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, παίρνοντας αυτές τα ηνία με 62-66 στο 35΄ και 70-74 στο 38΄. Η Βασιλειάδου, στη συνέχεια, μείωσε με μία εύστοχη βολή σε 71-74, με τον Σταύρο Νανάκο να καλεί σε τάιμ-άουτ τους παίκτες του. Στο ένα δευτερόλεπτο και έξι δέκατα, που απέμεναν, η μπάλα ήταν για τον ΠΑΟΚ, με τον Άρη ELGEK να κάνει φάουλ σε νεκρό χρόνο.

Η Τελίδου είχε δικαίωμα για τρεις βολές, αστόχησε στην πρώτη, χρίζοντας τις «κίτρινες» νικήτριες, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ σε 73-74.

Δεκάλεπτα: 16-21, 32-36, 58-55,  73-74

Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Τζιβελεκίδου

ΠΑΟΚ (Νανάκος)(15/26β., 11/44δ., 12/22τρ., 36ρ., 5ασ., 16λ., 11κλ., 2ταπ): Καλομιτσίνη 2, Τελίδου 23 (5/8τρ.), Σπανίδου 9(2/5τρ., 8ρ.), Γαβρίλη, Νάστου, Βασιλειάδου 6, Εϊβερι 19(5/9 τρ.), Αγγελίδου, Τσελεμπή, Ντεσρός 14 (19ρ.).

Άρης ELGEK (Μασλαρινός)(10/17β., 26/46δ., 4/10τρ., 44ρ., 14ασ., 21λ. 7κλ. 3ταπ.): Κυλαζίδου 2, Σύρρα, Χατζάκου 16(4/9τρ.), Γιαννούδη, Ολιβερ 25(12.20δ., 9ρ.), Κατωπόδη 6 (3/5δ.), Τράντα 4, Μούλη 12(4/8β., 4/7δ., 15ρ.), Κωτούλα 7(3/5β., 2/3δ. 6ρ.), Σταμπουλίδου 2.