Σπουδαία νίκη (0-3) των γυναικών του Άρη επί της ΑΕΚ

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Φιλαδέλφεια επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα με μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Σολκίδη επικράτησαν με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Με αυτή τη νίκη ο Άρης κρατάει επαφή με την 4αδα, ξεπερνώντας άμεσα την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Αίαντα.

Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς (7-5, 8-10, 10-14, 18-15, 18-23) με το τελεταίο σερί 8-0 να δίνει το σετ στις φιλοξενούμενες.

Στα δύο επόμενα όμως η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική με τον Άρη να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (21-25, 11-25, 16-25)

ΑΕΚ (Σκουτελέκος): Νούσια, Βάθη, Ζίγκα, Καράτερζη, Φιλιπιόνκα, Γεωργαντά, Αργυροπούλου -λ / Βενέτη, Καλαφατάκη, Αντωνιάδη, Κουτρουμπή.
ΑΡΗΣ (Σολκίδης):Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Καραφουλλίδου, Γουγούση, Κελεσίδου –λ / Χίτζιου-λ, Σταματη, Χαραβελούλη, Πήττα.