Στα ημιτελικά μετά από τέσσερα χρόνια ο Άρης, μαθαίνει σήμερα τον αντίπαλο του

Χωρίς να πιάσει σούπερ απόδοση, ο Άρης έκανε χθες τη… δουλειά και με το 2-2 απέναντι στην Νίκη Βόλου, πήρε την πρόκριση για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας ήδη το πλεονέκτημα από το 3-0 του Κλεάνθης Βικελίδης.

Οι κιτρινόμαυροι “επιστρέφουν” στα ημιτελικά μετά από τέσσερα χρόνια. Τελευταία φορά ήταν την περίοδο 2019-20, όταν βρήκαν στον δρόμο τους την ΑΕΚ σε μια περίεργη και περιπετειώδη χρονιά.

Είχαν χάσει στο ΟΑΚΑ με 2-1 στις 3/3/2020, όμως στη συνέχεια υπήρξε η διακοπή τριών μηνών λόγω του lockdown. Η ρεβάνς έγινε στο άδειο Κλεάνθης Βικελίδης στις… 24/6/2020. Ο Άρης προηγήθηκε με τους Μαντσίνι, Ντιγκινί 2-0 στο 92′, όμως με γκολ του Λιβάγια 2 λεπτά μετά, ο αγώνας πήγε στην παράταση (μετρούσε το εκτός έδρας γκολ), με τελικό σκορ το 2-2.

Τέσσερα χρόνια μετά κι ενώ ο Άρης έχει αποκλείσει την ΑΕΚ στη φάση των “16”, βρίσκεται στα ημιτελικά.

Σήμερα θα μάθει τον αντίπαλο του, από το ζευγάρι Παναιτωλικός – ΟΦΗ (17:00). Υπενθυμίζεται ότι στην Κρήτη, ο Παναιτωλικός είχε κερδίσει με σκορ 2-1.