«Στοίχισε» το κακό ξεκίνημα στο ανδρικό χάντμπολ

Σ΄ έναν πολύ δυνατό και με πολλές καλές φάσεις αγώνα, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Άρη γνώρισε την ήττα με 36-30 στη Νάουσα από τον τοπικό Ζαφειράκη.

Η ομάδα έκανε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε μόλις στο 10’ στο -6 στο σκορ (8-2) μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (17-11).

Στην επανάληψη, οι παίκτες πίεσαν πολύ τους αντιπάλους και έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση και ανατροπή του σκορ, ωστόσο, κάποια επιθετικά λάθη αλλά και η επιεικής αντιμετώπιση του αμυντικού παιχνιδιού των γηπεδούχων από τους διαιτητές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, έδωσαν τη δυνατότητα στην έμπειρη και σημαντικά ενισχυμένη στις πρόσφατες μεταγραφές ομάδα του Ζαφειράκη να επικρατήσει με το τελικό 36-30.

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 8-2, 11-4, 13-8, 15-9, 17-11(ημχ), 19-16, 20-17, 25-19, 27-23, 31-27, 36-30

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Θ. Παυλίδης): Βλάχος 9, Καραγεωργίου 1, Ρότζιος 1, Διδασκάλου 5, Κολοβός, Καραπείδης 8, Πετρίδης, Χατζηγεωργίου 5, Μήτσικας, Ροδοβίτης, Καραβίτης, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης 4, Σιδηρόπουλος 3, Μπουμπουλέντρας, Τριγώνης.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Κ. Κοκτσίδης): Μολφέτας, Τσαγκαράκης 5, Βιτάνογλου 7, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Κοέν, Καλιανίδης 4, Μεϊμαρίδης, Τσιρτσουρίδης 1, Αργυρόπουλος, Μουρατίδης, Πάνος, Ντόβας 5, Παπαχρήστου 2, Αδαμίδης 6, Μουρτζίνος.

Δίλεπτα : 7-5, Πέναλτι: 2/3 – 3/3, Κόκκινες: Μολφέτας στο 55’ για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο.

Πηγή: arisac.gr