Συντριβή της Εθνικής Νέων, διασώθηκε ο Μποχωρίδης

Το όνειρο της Εθνικής των Νέων Ανδρών για πρόκριση στους «4» έπεσε πάνω σε ισπανικό τοίχο και έτσι η παρέα του Λευτέρη Μποχωρίδη και των υπολοίπων θα παλέψει για το καλύτερο πλασάρισμα στις θέσεις 5-8. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα από τους «φιούριας ρόχας» με σκορ 57-82 με το νεαρό άσο του Άρη να κρατάει μόνος του την ομάδα στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας 13 πόντους.

Ο 19χρονος γκαρντ των κίτρινων όπως και οι συμπαίκτες του υπέστησαν καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο και αποχαιρέτησαν με άδοξο τρόπο μία θέση στην ζώνη που οδηγεί στα μετάλλια. Ο Μποχωρίδης ήταν ο πιο ουσιαστικός παίκτης της Εθνικής στα 35 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ και πέρα από τους 13 πόντους (4/6δ., 1/2τρ.,2/4β.) «κατέβασε» και πέντε ριμπάουντ, μοίρασε τέσσερις ασίστ ενώ είχε και επτά κερδισμένα φάουλ. Εκτός από το νεαρό άσσο του Άρη διασώθηκαν και οι Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.