Σφαιρόπουλος: “Ο Άρης είναι ομάδα του προπονητή, σημαντικό το 1-0”

Ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του, αλλά προβληματισμένος από την εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ο προπονητής του Πανιωνίου δήλωσε αρχικά πως “οι παίκτες μου έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και ψυχική δύναμη για να κερδίσουν το ματς στην παράταση. Στον πρώτο ημίχρονο επιβάλλαμε πλήρως τον ρυθμό μας, αλλά στο δεύτερο επιτρέψαμε στον Άρη να σκοράρει αρκετά εύκολα καλάθια.

Ο Άρης είναι μία πολύ μαχητική ομάδα, είναι η ομάδα του προπονητή. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε έναν σκληρό και δύσκολο αντίπαλο, γι αυτό είναι σημαντικό το ότι κερδίσαμε το παιχνίδι. Κάναμε απλά το 1-0. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας”, και κατέληξε λέγοντας: “Είναι ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι τακτικής με εναλλαγές των σχημάτων και σε τέτοια παιχνίδια προσπαθείς να χτυπήσεις τον αντίπαλο στις αδυναμίες του”.