Τι να περιμένει κανείς από τρεις Αθηναίους διαιτητές μέσα στην Αθήνα; Σώμος και Μάνος διαμόρφωσαν αποτέλεσμα!

Το PRESSARIS είχε επισημάνει από χθες τον περίεργο ορισμό της ΚΕΔ για τον πρώτο αγώνα του Άρη στη Νέα Σμύρνη. Τρεις διαιτητές από τον σύνδεσμο Αττικής! Τα αποτελέσματα τα είδε όλος ο κόσμος! Ο Σώμος και ο Μάνος (κυρίως αυτός) σφύριξαν υπέρ του Πανιωνίου και κατά του Άρη, παίζοντας ρόλο σημαντικό στην διαμόρφωση του αποτελέσματος, πόσο μάλλον από τη στιγμή που αυτός κρίθηκε στην παράταση και στο σουτ!

Οι δύο διαιτητές από την Αθήνα έκριναν με τις αποφάσεις τους το ματς. Τα πέντε δευτερόλεπτα στον Πάσαλιτς δεν είναι πέντε, αλλά… τέσσερα. Ο Σώμος μετρούσε τέσσερα και σφύριξε πέντε! Ο Μάνος έδωσε τεχνική ποινή στον Χαρίση αντί να χρεώσει με φάουλ τον Αθανασούλα στην παράταση, όταν το σκορ ήταν 68-66! Δεν ήταν μόνο αυτές οι φάσεις. Τελείως διαφορετικά κριτήρια είχαν οι διαιτητές για τα φάουλ που σφύριξαν, έδιναν εύκολα την επαφή στην άμυνα του Άρη και το αντίστροφο στην άμυνα του Πανιωνίου…