Ταφόπλακα…

Μαχαιριά! Μια ακόμη… Κύριοι αποτύχατε! Όταν στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν, “ξυπνάς” μετά το 70΄, κι ενώ μέχρι τότε έχεις μόλις… μισή τελική, δεν μπορείς να ζητάς και πολλά! Αυτό δεν ήταν Άρης. Για μια ακόμη φορά, δεν ήταν Άρης… Ο Άρης ισοφάρισε τον ΟΦΗ στο 73΄, έχασε δύο ακόμα βαθμούς και έβαλε μόνος του ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε από πριν για άνοδο στην πρώτη κατηγορία!

Εμφάνιση απελπιστική στο πρώτο ημίχρονο! Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου μπήκαν στο γήπεδο μουδιασμένοι, εκτός τόπου και χρόνου, αφήνοντας τον ΟΦΗ να αναλάβει πρωτοβουλία και να δημιουργήσει κινδύνους. Τι κι αν ήταν ο Άρης που… καιγόταν!

Μια (δηλαδή τι μία, μισή ήταν…) και μοναδική τελική για τον Άρη κι αυτή στο 37΄με το σουτ του Παυλίδη να περνάει πολλά μέτρα εκτός της εστίας του ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ από νωρίς, όμως τα σουτ των Βουό στο 8΄και Μπόατενγκ στο 12΄πέρασαν αουτ. Η άμυνα του Άρη πιάστηκε στον ύπνο στο 29΄με τον Παντίδος να βρίσκει με το κεφάλι τον αμαρκάριστο Μιλοσάβλιεβ, ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 34΄μετά από φάουλ του Νάστου στον Τάτο, υπήρξε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών με τον Θάνο να αποβάλλει τους Μπούρμπο και Παντίδο και να «κιτρινίζει» τους Τάτο, Νάστο και Νέτο που ήταν στο πάγκο και μπήκε μέσα στο γήπεδο. Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΟΦΗ να απειλεί τελευταίος στο 40΄, με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Βουό από το ύψος του πέναλτι, να περνάει πάνω από την εστία του Διούδη.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… ροντέο. Με τον Άρη ολόκληρο μπροστά, ο ΟΦΗ κυνήγησε τις αντεπιθέσεις. Το παιχνίδι έμοιαζε ρώσικη ρουλέτα, υπήρχαν φάσεις και στις δυο εστίες… Η είσοδος του Καπνίδη έδωσε ανάσα, καθώς στο 73΄στη σέντρα του Τάτου, ο φορ του Άρη με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1!

Οι «κιτρινόμαυροι» έψαξαν το δεύτερο γκολ, με τον Διούδη όμως πρωταγωνιστή (!), να αποκρούει δύο τετ α τετ σε αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, αρχικά του Μάνου κι έπειτα του Βουό!

Ο ΟΦΗ έμεινε με 9 παίκτες στο 89΄, γύρισε στην άμυνά του και ο Άρης έχασε μία μοναδική ευκαιρία να πάρει τη νίκη σε νεκρό χρόνο με τον Τζανακάκη να σουτάρει απελπιστικά αουτ από το πέναλτι σε σχεδόν κενή εστία!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θάνος (Γρεβενών), βοηθοί του οι Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) και Μπαλτάς (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Σωτηριάδης (Λασιθίου).

Κίτρινες: 36′ Νάστος, 51′ Μιλοσάβλιεφ, 80′ Μάνος – 36′ Τάτος, 89′ Τζανακάκης

Κόκκινες: 36′ Παντίδος, 90′ Μάνος – 36′ Μπούρμπος

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Παντίδος, Κομεσίδης (63′ Αντουκόρ), Νάστος, Χαντί (39′ Όστοϊτς), Μπόατενγκ, Όγκμποε, Μιλοσάβλιεφ (70′ Μάνος), Βουό.

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας (46′ Καράμπελας), Ντούνης, Πίτου Γκαρσία (67′ Μπαργκάν), Παυλίδης (67′ Καπνίδης), Τάτος, Ίλιτς.