Τα γκρέμισε όλα στην τέταρτη περίοδο και ήττα (81-73) από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ!

Ο Άρης ήταν αρκετά καλός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα του με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, αλλά ένα τετράλεπτο στις αρχές της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε καταστροφικό και ήταν αυτό που έφερε την πέμπτη σερί ήττα, με σκορ 81-73.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Το πρώτο ημίχρονο θα ήταν ιδανικό για τον Άρη αν δεν υπήρχαν στιγμές αφέλειας και έλλειψης συγκέντρωσης. Οι κίτρινοι δέχθηκαν ένα 10-0 από την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα (από 0-3, έγινε 10-3) και ήταν αυτό που… χρειάστηκαν για να αφυπνιστούν και να βγάλουν στο παρκέ το καλό πρόσωπό τους.

Με πρωταγωνιστή τον Γκάρι ΜακΓκι που έκανε φετινό ρεκόρ πόντων με την φανέλ του Άρη στο πρωτάθλημα μόλις σε 14 λεπτά συμμετοχής (15π., 7ρ.), οι κίτρινοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα στο ΟΑΚΑ, μείωσαν σε 13-11 (8’), αλλά δέχθηκαν ένα σερί 11-3 και βρέθηκαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πίσω με 24-14 (11’).

Η αντίδραση ήρθε άμεσα. Οι παίκτες του Καστρίτη “τάισαν” τον ΜακΓκι, ήταν και σε πολύ καλή κατάσταση ο Νταλό (9π. στο α’ μέρος) και έφτασαν το ματς στον πόντο με τρίποντο του Τολιόπουλου (29-28 στο 15’).

Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με 34-28 (16’), αλλά ο Άρης δεν τα παράτησε και με δικό του επιμέρους σκορ 3-9 ισοφάρισε στο 18’ σε 37-37. Από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησαν λάθη και κακές επιλογές, που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-37.

Με συγκέντρωση και σωστό προσανατολισμό στην επίθεση, μέσα από καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Άρης παρέμεινε ανταγωνιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο οι κίτρινοι δεν άφησαν την ΑΕΚ να ξεφύγει και με καλάθι του Κάιζερ προηγήθηκαν με 51-52 (26’) για πρώτη φορά μετά το 0-3!

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ξέφυγαν με 60-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με δύο καλάθια στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έφτασε στο +9 (64-55), αναγκάζοντας τον Καστρίτη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Δεν άλλαξε κάτι στις επόμενες κατοχές και το σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στους 15 πόντους (70-55) στο 33’.

Με δύο τρίποντα του Λάκι Τζόουνς οι κίτρινοι μείωσαν σε 70-61, αλλά η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό και με κορυφαίο τον Λαρεντζάκη ξέφυγε και πάλι με 75-61 (36’). Ο Άρης προσπάθησε να επανέλθει, έριξε και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (75-67 στο 37’), αλλά δεν είχε τον χρόνο πλέον με το μέρος του.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73.

ΑΕΚ (13/18β., 28/41δπ., 4/18τρ., 35ρ., 19ασ., 16λ., 10κλ.): Τσαλμπούρης 5, Χάντερ 12 (2/3β., 5/8δδπ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.), Γκρίφιν 6 (4ασ.), Σαντ Ρος 8 (3ασ.), Θίοντορ 8 (2/2β., 3/3δπ.), Μωραϊτης 3, Σάκοτα 12 (2/3β., 5/7δπ., 8ρ.), Λαρεντζάκης 21 (4/4β., 7/8δπ., 1/4τρ., 5ρ., 3ασ., 3κλ.), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 2, Ρογκαβόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (11/21β., 19/39δπ., 8/25τρ., 35ρ., 11ασ., 18λ., 9κλ., 1κοψ.): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 6 (4ρ.), Τολιόπουλος 12 (1/1β., 1/3δπ., 3/9τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 23 (5/7β., 9/14δπ., 11ρ.), Χάρις 2 (6ρ., 3ασ.), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2ρ., 2ασ.), Νταλό 9 (2), Κάιζερ 7 (1).