Τα 13… «ποδαρικά» του Άρη από το 2000 (videos)

Το δύσκολο 2012 αποτελεί… σκοτεινή ανάμνηση και το 2013 ξεκινάει με άλλες σκέψεις για τον Άρη, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο εντός έδρας.

Οι «κίτρινοι» φιλοξενούν τους «κυανέρυθρους» στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Στόχος τους είναι να μπουν με το… δεξί στη νέα χρονιά. Το PRESSARIS θυμάται και σας παραθέτει τι πέτυχε ο Άρης την τελευταία δεκαετία και συγκεκριμένα, από την απαρχή της νέας χιλιετίας και το μακρινό πια 2000, σε ένα ξεχωριστό αφιέρωμα.

Ο Άρης, λοιπόν, στα δεκατρία αυτά… ποδαρικά που έκανε στη νέα χρονιά, κέρδισε τις πέντε φορές, ενώ ηττήθηκε τέσσερις και μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας άλλες τόσες.

Κέρκυρα – Άρης 1-0 (Μαρτίν 48’) (4/01/2012)

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, ο Άρης υποχρεώθηκε σε ήττα από την Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων, μετά από κοντινή προβολή του Μαρτίν, σε παράλληλο γύρισμα του Αγρίτη. Μάλιστα, ο Αργεντινός φορ σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των νησιωτών, ενώ αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Πρόμπιερζ στον πάγκο του Άρη.

Άρης – Καβάλα 1-0 (Ρουίζ 3’) (04/01/2011)

Ο Άρης μπήκε πρόπερσι στο παιχνίδι με την Καβάλα, υπό την πίεση του αποτελέσματος και μόλις στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με εξαιρετικής συνεργασίας τέρμα του Κάρλος Ρουίζ, έπειτα από γύρισμα του Χαβίτο, ξεκινώντας με νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το 2011.

Ατρόμητος – Άρης 0-3 (Κάλβο 14’, Κάμπορα 23’ – 70’) (05/01/2010)

Στο Περιστέρι, παραμονή των Φώτων έκανε… ντεμπούτο στο 2010 ο Άρης με τον Τόνι Κάλβο να «ανοίγει» το σκορ πριν το τέταρτο, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, ενώ ο Χαβιέρ Κάμπορα, σκόραρε άλλες δύο φορές. Τη μία σε κενή εστία από ασίστ του Κόκε –συμμετείχε ξανά ο Κάλβο- και την άλλη με σουτ μετά από πάσα του Νάτσο Γκαρσία.

Λεβαδειακός – Άρης 2-0 (Λεονάρντο 59’ – 72’) (04/01/2009)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2009 ο Άρης στη Λειβαδιά, όταν κι έχασε με 2-0 από την ομώνυμη ομάδα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Βραζιλιάνος Λεονάρντο, ο οποίος με δύο τέρματα -το ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ, το άλλο στην κενή εστία- χάρισε ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του, παρότι ο Άρης ήταν καλύτερος.

ΟΦΗ – Άρης 0-1 (Ίβιτς 72’) (06/01/2008)

Το 2008 ο Άρης, ανήμερα των Φώτων, κέρασε… πικρό ποτήρι τον ΟΦΗ και με τέρμα του Βλάνταν Ίβιτς στο 72ο λεπτό, με διαγώνιο δυνατό σουτ, κέρδισε με 0-1 μέσα στο «Παγκρήτιο».

Άρης – Λάρισα 1-1 (71’ Κόκε – Κλέιτον 66’) (07/01/2007)

Ανήμερα του Αγίου Ιωάννη, ο Άρης παραχώρησε ισοπαλία 1-1, στη Λάρισα μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Σίλβα Κλέιτον άνοιξε το σκορ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Σέρχιο Κόκε, ο οποίος είχε χάσει νωρίτερα πέναλτι, ισοφάρισε άμεσα.

Άρης – Χαϊδάρι 0-0 (08/01/2006)

Στη… μαύρη για τον Άρη σεζόν, που η ομάδα αναγκάστηκε να παίξει δεύτερη φορά στη Β’ Εθνική, δεν έκανε καλό ποδαρικό, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στο Χαιδάρι, στην έδρα του οποίου ουσιαστικά, οι «κίτρινοι» σφράγισαν την επάνοδό τους.

Άρης – Ατρόμητος 5-0 (Μαρκομιχάλης 37’, Νεμπεγλέρας 49’- 55’ – 80’, Παπαδόπουλος 83’) (05/01/2005)

Για το θεσμό του Κυπέλλου και τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, ο Άρης διέσυρε το 2005 τον Ατρόμητο με 0-5 στο Περιστέρι. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Νεμπεγλέρας, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, ενώ από ένα ακόμη γκολ πέτυχαν οι Δημήτρης Μαρκομιχάλης και Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Άρης – Ακράτητος 3-0 (Αμπελάς 45’, Πασσαλής 74’, Κούσας 89’) (11/01/2004)

Για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, οι «κίτρινοι» επικράτησαν στην Ευκαρπία με 3-0 του Ακράτητου. Ο Αγαπητός Αμπελάς άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και οι Πέτρος Πασσαλής και Γιώργος Κούσας «κλείδωσαν» τη νίκη, στο δεύτερο μέρος.

Άρης – ΑΕΚ 1-1 (Ντεμπά 17’ – Κατσουράνης 20’) (05/01/2003)

Ντέρμπι στο Χαριλάου ήταν το πρώτο παιχνίδι του 2003 για τον Άρη, ο οποίος προηγήθηκε με τον Νιρέν Ντεμπά, όμως ο Κώστας Κατσουράνης ισοφάρισε αμέσως για την ΑΕΚ.

Πανιώνιος – Άρης 1-0 (Μπουλούτ 82’) (13/01/2002)

Στη Νέα Σμύρνη ο Άρης υπέκυψε στο πρώτο παιχνίδι για το 2002, όταν κι έχασε από τον Πανιώνιο με 1-0, χάρις σε τέρμα του Ερόλ Μπουλούτ.

Καλαμάτα – Άρης 1-1 (Τρούπκος 41’ – Λιολίδης 68’) (03/01/2001)

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε ο Άρης στην Καλαμάτα, όταν την τρίτη μέρα του 2001 για τη 12η αγωνιστική, βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Τρούπκου, αλλά ισοφάρισε στην επανάληψη με τον Απόστολο Λιολίδη.

Ολυμπιακός – Άρης 2-0 (Γκόγκιτς 86’ – Τζόρτζεβιτς 90’ πέναλτι) (09/01/2000)

Για 86 λεπτά ο Άρης κρατούσε τον πόντο στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Ολυμπιακό. Όμως μία αδράνεια της άμυνας και μία κεφαλιά του Σίνισα Γκίγκιτς έδωσαν το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς να διαμορφώνει με πέναλτι το τελικό 2-0, σε φάση που αποβλήθηκε και ο Γιώργος Γεωργιάδης του Σάββα.