Τελευταίο διπλό του Άρη επί της ΑΕΚ το 2015 (video)

Η τελευταία νίκη του Άρη στην έδρα της ΑΕΚ σημειώθηκε το 2015.

Αναφέρει σχετικά ο ΕΣΑΚΕ: «132 φορές έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες στα χρόνια της Α’ Εθνικής, της Α1 και της Stoiximan Basket League. Από το 1963 λοιπόν μέχρι τώρα η ΑΕΚ σημείωσε 69 νίκες έναντι 63 του Άρη. Είναι ένα ζευγάρι στο οποίο η έδρα έχει σημαντικό ρόλο, αφού οι εκάστοτε γηπεδούχοι νίκησαν στους 98 από τους 132 αγώνες. Στα ματς της Αθήνας η ΑΕΚ νίκησε 50 φορές και ο Άρης έφυγε με το διπλό 15 φορές.

Ο Δικέφαλος έχει το προβάδισμα και στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, με 40 νίκες έναντι 31 του Άρη. Οι νίκες της ομάδας της Θεσσαλονίκης στην έδρα του αντιπάλου της στο πλαίσιο της Stoiximan Basket League είναι λιγοστές αφού τα κατάφερε πέντε φορές σε 35 αγώνες. Η τελευταία από αυτές για την κανονική περίοδο της σεζόν 2015-16 όταν επικράτησε με 83-74 (Κάρτερ 13, Κούπερ 12 – Ουάιτ 20, ΜακΝίλ 15).

Μετά από εκείνο το παιχνίδι της 28ης Νοεμβρίου 2015, η ΑΕΚ σημείωσε εννιά διαδοχικές νίκες ως γηπεδούχος, πέντε για την κανονική περίοδο και τέσσερις για τις σειρές των μικρών τελικών των πλέι οφ του 2016 και του 2017».