Τζόκοβιτς: Δύσκολη πρόκριση στην επιστροφή του στο Indian Wells

O Νόβακ Τζόκοβιτς πέντε χρόνια μετά την τελευταία του συμμετοχή στο Ιndian Wells, χρειάστηκε 3ο σετ για να αποκλείσει τον Αυστραλό, Αλεξάντερ Βούκιτς με 6-2, 5-7, 6-3 και να πάρει την πρόκριση στη φάση των «32».

Ήταν ο πρώτος αγώνας για τον Τζόκοβιτς, μετά την ήττα από τον Γιάνικ Σίνερ στα ημιτελικά του Australian Open και είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του. Πήρε άνετα το πρώτο σετ με 6-2, αντίθετα στο 2ο σετ έγινε μάχη.

Ο Βούκιτς προηγήθηκε 3-0, ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε 3-3, στη συνέχεια ο Βούκιτς διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 6-5 και με break έκανε το 7-5. Στο καθοριστικό σετ ο Τζόκοβιτς με τρία στη σειρά games ξέφυγε με 4-2 και 5-3, πέτυχε break στο 9ο game και με 6-3 κατέκτησε το σετ και τον αγώνα. Στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Ιταλό, Λούκας Νάρντι, που νίκησε τον Κινέζο, Ζιζέν Ζανγκ με 6-3, 3-6, 6-3.

Αντίθετα, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ απλοποίησε πολύ γρήγορα τη δική του πρόκριση και νικώντας τον Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπάενα με 6-2, 6-3 έκλεισε ραντεβού με τον Σεμπάστιαν Κόρντα στον 3ο γύρο.

Σπουδαία πρόκριση πέτυχε ο Γκαέλ Μονφίλς επικρατώντας επί του Χούμπερτ Χουρκάτζ με 6-0, 6-7(5), 6-2. Ο Γάλλλος στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Κάμερον Νόρι, με τον Βρετανό να νικά τον Λορέντζο Σονέγκο με 6-4, 6-4.

Τέλος, ο Κάσπερ Ρουντ απέκλεισε τον Λούκας Κλάιν με 6-3, 6-4 και ο Τέιλορ Φριτζ τον Χιλιανό, Αλεχάντρο Ταμπίλο με 7-6(6), 6-2.