Της αμύνης τα παιδιά! Διπλό στα Ιλίσια με 63-51!

Ο Άρης έπαιξε καταπληκτική άμυνα για τρία δεκάλεπτα και πήρε μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη στα Ιλίσια, επί του Ηλυσιακού με σκορ 63-51! Οι κίτρινοι λίγο έλειψε να “πληρώσουν” το μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου, αλλά μέσα από την άμυνα πήραν αυτό που ήθελαν, κρατώντας δύο φορές τον αντίπαλό τους χωρίς σκορ για 10 λεπτά!

Ο Άρης εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με… πανοπλία στα Ιλίσια και μέσα από την άμυνά του έλεγξε το παιχνίδι και πήρε και διαφορά ασφαλείας. Αν, δε, οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς ήταν πιο προσεκτικοί στην επίθεση, τότε οι κίτρινοι θα είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά από τους 11 πόντους (31-20) του πρώτου μέρους.

Τον σημαντικότερο ρόλο σε αυτό το σκορ ημιχρόνου έπαιξε η άμυνα. Οι κίτρινοι ανάγκασαν τον Ηλυσιακό να μην πετύχει πόντο στο διάστημα 7’-17’ και έτσι το 11-10 έγινε 11-22.

Σε αυτό το αγωνιστικό δεκάλεπτο ο Άρης έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ο Ηλυσιακός ήταν πολύ άστοχος (στο 15’ είχε 5/25 σουτ εντός παιδιάς), αλλά και οι κίτρινοι επιθετικά με δυσκολία έβρισκαν στόχο (8/15δπ., 1/12τρ.). Θα μπορούσαν πολύ εύκολα να είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά έκαναν τα γνωστά λάθη (10 στο α’) και είχαν άσχημες επιλογές. Ο Ηλυσιακός μείωσε προ στιγμήν σε 20-26 (19’), αλλά ο Άρης με βολές από Αθηναίου (4/4) και Γκίκα (1/2) έκανε ένα μικρό σερί 5-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 31-20 (46-2 η αξιολόγηση των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος!).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω κυριολεκτικώς! Ο Άρης μπήκε πολύ χαλαρά στο παιχνίδι, ο Ηλυσιακός ακριβώς το αντίθετο και με κορυφαίο τον Πίγκραμ όχι απλά κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά προσπέρασαν κιόλας! Ο Άρης είχε από το 27’ με τέσσερα φάουλ τον Πελεκάνο, έκανε 7 λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο και είδε τον Ηλυσιακό να τρέχει ένα σερί 11-0 με το οποίο το 33-39 (27’) έγινε 44-39 (29’), πριν ο Αθηναίου πάρει μπροστά.

Ο γκαρντ του Άρη ήταν αυτός που μείωσε σε 44-43 στο φινάλε της περιόδου και αυτός που ηγήθηκε της αντεπίθεσης των κίτρινων στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν το σκορ έγινε 48-44 (32’) υπέρ της ομάδας του Μίνιτς. Το τάιμ άουτ του Ηλυσιακού δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης ως το 36’ έτρεχε ένα σερί 0-9 στην τέταρτη περίοδο (0-13 από το 44-39) και προηγήθηκε με 52-44 (36’) πριν ο Κουστένης καλέσει και δεύτερο τάιμ άουτ… Ο Πελεκάνος ήταν αυτός που έδωσε τη χαριστική βολή στον Ηλυσιακό όταν με καλάθι και φάουλ και 2/2 βολές έκανε το 57-44 (38’), διευρύνοντας το σερί στο 18-0!

Ο Ηλυσιακός σκόραρε για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο στα 45’’ πριν το το τέλος του αγώνα (46-57), ο Άρης χωρίς πρόβλημα έφτασε στο τελικό 63-51 και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του όπως έπρεπε…

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 63-51.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 14 (2), Αντωνάνης 5 (1), Χατζής, Ζούμπος, Ιωάννου 14 (8ρ., 3κλ.), Τζουγκαράκης, Μποντζ 2 (12ρ.), Πέτροβιτς 4, Πίγκραμ 12 (1).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 3 (2ρ., 3ασ.), Πελεκάνος 17 (5/6β., 6/7δπ., 0/2τρ., 5ρ.), Γκίκας 7 (2/6β., 1/2δπ., 1/5τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος (10ρ.), Χαρίσης 6 (7ρ.), Βεζένκοφ 8 (4/5δπ., 0/1τρ., 12ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος 1 (4ρ.), Μούρτος 4 (8ρ.), Αθηναίου 17 (6/7β., 4/9δπ., 1/5τρ., 3ασ.).