Το όριο των 70 πόντων και η άμυνα του Άρη που κερδίζει αγώνες

Κοινός παρανομαστής των τεσσάρων νικών του Άρη στη φετινή σεζόν είναι η άμυνά του.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Στις τέσσερις νίκες που σημείωσαν οι «κιτρινόμαυροι» απέναντι σε ΠΑΟΚ, Περιστέρι, Λαύριο και Ηρακλή δέχτηκαν 70 ή και λιγότερους πόντους.

Στην πρεμιέρα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ ο Άρης κέρδισε 85-82 στην παράταση, όμως η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 70-70. Στην 8η αγωνιστική ο Άρης επιβλήθηκε του Περιστερίου με 72-59, στη 12η νίκησε το Λαύριο 81-70, ενώ στην 15η και πιο πρόσφατη επικράτησε του Ηρακλή με 69-63.

Σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια, που γνώρισε την ήττα, δέχθηκε περισσότερους από 70 πόντους με εξαίρεση το παιχνίδι στην Κρήτη (9η αγωνιστική) με το Ρέθυμνο, όπου έχασε 70-63. Ακόμα και στην εντός έδρας ήττα από τον Κολοσσό στην 6η αγωνιστική με 85-87 στη δεύτερη παράταση, ο Άρης είχε παθητικό 71 πόντων στα 40’ πρώτα λεπτά του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό πως στις ήττες του ο Άρης δέχεται 87,1 πόντους κατά μέσο όρο, ενώ στις νίκες του μόλις 65,5 πόντους ανά παιχνίδι. Αυτά τα νούμερα δείχνουν πως η άμυνά του παίζει μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα της ομάδας σε κάθε αγώνα.