Το PRESSARIS… ελέγχει και βαθμολογεί τους κίτρινους

Ο Άρης ήταν επιτέλους Άρης και μετέτρεψε σε κομπάρσο τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας νίκη ουσίας, αλλά και ψυχολογίας σε μια δύσκολη περίοδο για τους «κίτρινους». Το 3-1 μοιάζει «φτωχό» με βάση την εικόνα του αγώνα. Το PRESSARIS σας παρουσιάζει τον έλεγχο των ποδοσφαιριστών του Άρη…

Η ομάδα του Πρόμπιερζ έδειξε αγωνιστικά και ψυχικά χαρίσματα, είχε …αρχή και τέλος και πάνω απ’ όλα σχέδιο στο παιχνίδι της. Όλα δείχνουν πως μπαίνουν οι βάσεις για ένα σύνολο που θα ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο!

ΒΕΛΛΙΔΗΣ: Για ακόμα μια φορά σταθερός. Δεν ευθύνεται για το γκολ που δέχτηκε. Δεν χρειάστηκε να επέμβει πολλές, οι αντίπαλοι επιθετικοί έμειναν μακριά από την εστία του. ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΠΑΠΑΣΤΕΡΙΑΝΟΣ: Ακολούθησε κατά γράμμα τα αμυντικά του καθήκοντα. Ο αντίπαλος απείλησε ελάχιστα από την πλευρά του, κράτησε τον Κουίνσι σε μέτρια επίπεδα, δεν επηρεάστηκε από την απουσία των προηγούμενων αγωνιστικών. ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΜΙΣΕΛ: Ο Βραζιλιάνος έπαιξε όλη τη γραμμή και είχε θετικές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε. Ανέβηκε και πίεσε ψηλά, αυτό χρειάζεται η ομάδα από τον Μίσελ. ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΝΤΙΚΟ: Από τις καλύτερες εμφανίσεις του από τότε που φόρεσε τη φανέλα με τον Θεό του πολέμου.  Βρήκε ρυθμό με τον έτερο κεντρικό αμυντικό. Λειτούργησε σαν επιθετικός στο γκολ που πέτυχε. Άψογο πλασέ! ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΣΑΝΚΑΡΕ: Απλός και ουσιαστικός. Ο Άρης θα πάρει πολλές βοήθειες απ΄ αυτόν όταν βρει ρυθμό. Το γκολ από το στημένο ήταν στο χώρο ευθύνης του. Ευθύνη φέρει και ο Ντίκο. ΒΑΘΜΟΣ: 7

ΤΟΧΑ: Σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με τη Νέα Σμύρνη. Πάτησε όλο το γήπεδο, έδωσε μάχες. Στα αρνητικά του Κολομβιανού η επιπολαιότητα σε κάποιες φάσεις κάτω από τη μεσαία γραμμή. Τα λάθη αυτά πολλές φορές πληρώνονται.  ΒΑΘΜΟΣ: 7

ΤΣΕΖΑΡΕΚ: Από τους κορυφαίους, αν όχι ο κορυφαίος του Άρη. Όχι μόνο για το εξαιρετικό γκολ που πέτυχε, αλλά για την μαχητικότητα που επέδειξε μέχρι και το τελευταίο λεπτό.  Σκοράρει σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πράγμα που δίνει ψυχολογία στον Κροάτη.  ΒΑΘΜΟΣ: 9

ΦΑΤΙ: Απόλυτα ουσιαστικός στο παιχνίδι του, έκανε καλό δίδυμο με τον Τόχα ανασταλτικά δίχως να φλυαρεί με την μπάλα. Επίσης, κέρδισε μάχες σε προσωπικό επίπεδο. ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΓΙΑΝΝΙΩΤΑΣ: Ο πιτσιρικάς έχει ποδοσφαιρικό θράσος και ταλέντο. Επικίνδυνος με την μπάλα στα πόδια, με θετική παρουσία στο ημίχρονο που έπαιξε. ΒΑΘΜΟΣ: 7

ΓΙΑΚΟΜΠ: Άχαρος ο ρόλος του. Έδωσε μάχες με τους αντίπαλους κεντρικούς αμυντικούς. Χρησιμότατος για τον προπονητή, λιγότερο χρήσιμος στα μάτια του κόσμου. ΒΑΘΜΟΣ: 7

ΟΥΜΠΙΝΤΕΣ: Από τους κορυφαίους ειδικά στο πρώτο μέρος. Ένα από τα καλύτερα εργαλεία του προπονητή από τη μέση και πάνω. Μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του αντιπάλου. BAΘΜΟΣ: 9

ΝΕΤΟ: Το τρίτο γκολ είναι όλο δικό του. Κέρδισε το φάουλ και το μετέτρεψε σε τέρμα. Θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και μείς μαζί του. ΒΑΘΜΟΣ: 8

ΚΑΣΤΙΓΙΟ: Έχασε την ευκαιρία να βάλει …φωτιά στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Όλα τ’ άλλα είναι περιττά. ΒΑΘΜΟΣ: 6

ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ: Στα λεπτά που αγωνίστηκε πήγε καλά. Ο Πρόπιερζ μπορεί να υπολογίζει σ΄ αυτόν από τα αριστερά. Μου άρεσε η ένταση που έβγαλε στο γήπεδο, είναι κάτι που έχουμε ξεχάσει τελευταία. ΒΑΘΜΟΣ: 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός μάλλον περίμενε πιο εύκολο βράδυ στη Θεσσαλονίκη. Ηττήθηκε εύκολα και δίκαια και πρέπει να είναι ευχαριστημένος από το σκορ το οποίο αδικεί τον Άρη. Εξακολουθεί ωστόσο να είναι η καλύτερη και πιο φορμαρισμένη ομάδα στο πρωτάθλημα. Ο Άρης εξουδετέρωσε απλά όλα τα όπλα της.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Ηλίας Σπάθας σε γενικές γραμμές είχε εύκολο έργο. Παιχνίδι δίχως δύσκολες φάσεις, «καθαρό» μέσα στις γραμμές του γηπέδου. Δεν έκανε κατάχρηση της σφυρίχτρας, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.  Δεν τα πήγε εξίσου καλά στον πειθαρχικό έλεγχο. Με λάθη οι βοηθοί του Γκάγκας, Ευθυμιάδης. Μάλιστα το γκολ του Παναθηναϊκού προήλθε από φάουλ που κακώς δόθηκε με υπόδειξη του δεύτερου βοηθού.