Τράβηξε… εξάσφαιρο η Μπάγερν, έσωσε την Ντόρτμουντ ο Αλκάθερ!

Το… τρένο της Μπάγερν Μονάχου παρέσυρε και την Βόλφσπουργκ! Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έκανε φύλλο και φτερό τους «λύκους», επικρατώντας με 6-0 και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με την Ντόρτμουντ, που… δεινοπάθησε για να κάμψει την αντίσταση της Στουτγάρδης (3-1).

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Με το γνωστό… δίδυμο Γκνάμπρι (34’) και Λεβαντόφσκι (37’) να σκοράρει ξανά για δεύτερο σερί ματς, η Μπάγερν πήγε στα αποδυτήρια με δύο τέρματα διαφορά. Μάλιστα, ο Πολωνός στράικερ έγινε ο πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα (σσ. 197 γκολ), ξεπερνώντας τον σπουδαίο Κλαούντιο Πιζάρο! Ο Χάμες Ροντρίγκες άνοιξε ακόμη περισσότερο την… κάνουλα (52’), με τους Μίλερ (76’) και Κίμιχ (82’) να μετατρέπουν το ματς σε πάρτι και να προσθέτουν και αυτοί τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ. Λίγο αργότερα (85’), ο Λεβαντόφσκι σκόραρε ξανά για να διαμορφώσει το τελικό 6-0, με την Μπάγερν να είναι αήττητη εντός έδρας σε 22 ματς (σσ. 20 νίκες, 2 ισοπαλίες) κόντρα στην Βόλφσμπουργκ και να στέλνει… μήνυμα στην Λίβερπουλ για τον επαναληπτικό του Champions League στο Μόναχο την Τετάρτη.

Στο «Signal Iduna Park», η Ντόρτμουντ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Στουτγάρδη αλλά αυτή την φορά «γλίτωσε» στο φινάλε! Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ έδειξε να έχει φουλ άγχος και παρότι πάταγε εύκολα περιοχή, τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια και το ημίχρονο την βρήκε στο μηδέν! Ωστόσο, με το πέρας μιας ώρας (62’) ο Ρόις από την άσπρη βούλα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του και της έδειξε τον δρόμο της νίκης. Κι όμως, η Στουτγάρδη… εμφανίστηκε στο ματς εννιά λεπτά αργότερα και μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο, ο Κεμπφ με κεφαλιά «σόκαρε» τους γηπεδούχους.

Αυτό το γκολ γέμισε άγχος παίκτες και οπαδούς. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν… ηλεκτρισμένη αλλά ο Αλκάθερ με το 14ο γκολ του στο πρωτάθλημα στο 84’ έβαλε «φωτιά» στο «Signal Iduna Park» και ο Πούλισιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, τελείωσε τις όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι.