Τρίτη και… φαρμακερή! Χρωστάει στον εαυτό του ο Άρης μία νίκη σε εκτός έδρας ντέρμπι

Η σημερινή αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό είναι το τρίτο εκτός έδρας ντέρμπι του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν πολύ κοντά στα δύο προηγούμενα στη νίκη, αλλά για διάφορους λόγους, δεν τα κατάφεραν.

Η αρχή έγινε στην Τούμπα την 4η αγωνιστική όταν ο Άρης έμεινε κακώς με 10 παίκτες (αποβολή Σάσα στο 71΄) μετά την αποβολή ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ λίγα λεπτά νωρίτερα (Μάτος 67′ ). Κατάφερε να προηγηθεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα (87΄) με τον Ματίγια (1-2) -για δεύτερη φορά στον αγώνα μετά το 0-1 του Ιντέγε στο 4΄- αλλά δέχθηκε την ισοφάριση (2-2) στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Κόντρα στην ΑΕΚ την 11η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, ο Άρης και πάλι ανώτερος. Στο 53΄έμεινε με 10 παίκτες, με τον ρέφερι Ευαγγέλου να αποβάλλει άδικα τον Ιντέγε. Ακόμα κι έτσι όμως ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με τον Λάρσον στο 64΄, για να έρθει το τελικό αποτέλεσμα (1-1) στο 81΄με πέναλτι “εφεύρεση” του Ευαγγέλου και του Σκουλά που ήταν στο VAR!

Δικαιωματικά στον Άρη αξίζει ένα σημαντικό διπλό εκτός έδρας, ειδικά σε ένα ντέρμπι και σήμερα του δίνεται αυτή η ευκαιρία απέναντι στον Παναθηναϊκό.