Τρίτη σερί νίκη στο Γιούροκαπ (79-58) με περίπατο!

Ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στους «16» του Γιούροκαπ έκανε ο Άρης. Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε της Γκαστέρα Φλέιμς με 79-58 στο Αλεξάνδρειο, πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση.

Οι κίτρινοι είχαν ορισμένα καλά διαστήματα στην απόδοση τους και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ολλανδική ομάδα, την οποία κέρδισαν για δεύτερη φορά σε διάστημα μιας βδομάδας. ο Άρης πλέον μετά την εντός έδρας ήττα της Νίμπουρκ από τη Ρουντούπις μπορεί να κατακτήσει και την πρώτη θέση στον όμιλο με δυο νίκες στις ισάριθμες εναπομείναντες αγωνιστικές.

Οι παίκτες της Γκαστέρα εκμεταλλεύτηκαν τη νωθρότητα, με την οποία μπήκαν στο παιχνίδι οι κίτρινοι και πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών προηγήθηκαν με 13-6 μετά από καλάθι του Μπελ. Με μπροστάρη τον Τζέιμς (πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους) ο Άρης μείωσε σε 15-13. Η ολλανδική ομάδα πήρε και πάλι διαφορά έξι πόντων (19-13 στο 7′) αλλά μ’ ένα σερί 7-0 και πέντε πόντους από τον Ταπούτο οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (20-19, 1’17” πριν το τέλος του δεκαλέπτου) που έληξε 25-22 με καλάθι του Ταπούτου. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή παρουσιάστηκε ακόμη καλύτερη στη δεύτερη περίοδο στηριζόμενη στην πολύ καλή άμυνα που της έδωσε τη δυνατότητα να τρέξει στον αιφνιδιασμό.

Ο Άρης έτρεξε σερί 7-0, (32-22), χτίζοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά. Ταπούτος και Τζέιμς παρέμειναν ζεστοί και οδήγησαν τους κίτρινους σ’ ένα νέο σερί που έφερε τη διαφορά στο +20 (46-26 στο 16′ ) με τους φιλοξενούμενους να μένουν για έξι λεπτά χωρίς καλάθι. Οι κίτρινοι όμως επαναπαύτηκαν, δίνοντας το δικαίωμα στη Γκαστέρα να μειώσει σε 48-33 στο ημίχρονο και τον Αλεξανδρή να φεύγει στα αποδυτήρια, φανερά εκνευρισμένος βάζοντας τις φωνές στον Μαυραειδή.

Η Γκαστέρα έριξε κι άλλο τη διαφορά (48-38) με τον Άρη να μην μπορεί να φτάσει με την ίδια ευκολία στο καλάθι όπως μαρτυρούν και οι μόλις εννιά πόντοι που σημείωσε στην τρίτη περίοδο. Και οι Ολλανδοί όμως αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα, πετυχαίνοντας έναν περισσότερο (57-43 στο 30′). Το παιχνίδι τελείωσε στα πρώτα λεπτά. Ο Άρης σοβαρεύτηκε, θυμίζοντας το διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πάτησε το γκάζι και άφησε πίσω τους Ολλανδούς ανοίγοντας την ψαλίδα (68-44 στο 33′). Ο Αλεξανδρής που είχε ήδη χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες . Η διαφορά όμως παρέμεινε σε ψηλά επίπεδα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών.

Δεκάλεπτα: 25-22, 48-33, 57-43, 79-58.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 8, Κερούς 11(2), Ταπούτος 14(2), Τζέιμς 13(2), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 6(1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 3(1), Μπόγρης 6, Μάλντροου 10, Τσαλδάρης 2, Δήμας.

ΓΚΑΣΤΕΡΑ (Σαλέμ): Γουέσμπι 11(1), Ντε Ρανταμί 4, Ντε Ρος 1, Ντορισό 4, Θέουβκενς 1, Βαν Σάικ, Μπελ17(3), Μακ Κλίρι 2, Γουάιατ 14(2), Ντιφάρες 4, Βουρν.