Τρομερός ξανά ο Αντετοκούνμπο αλλά δεν ήταν αρκετό και ήττα στη Νέα Ορλεάνη (video)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε ακόμη μια εμφάνιση για MVP, όμως οι Μπακς «πλήρωσαν» το κάκιστο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Νιου Ορλίνς Πέλικανς γνωρίζοντας την ήττα με 105-100.

O Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 39 λεπτά συμμετοχής με 15/20 δίποντα και 5/11 βολές.

Το ματς

Οι Πέλικανς ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αφού προηγήθηκαν με 26-25 στο πρώτο δωδεκάλεπτο και με επί μέρους 35-20 στη δεύτερη περίοδο έκλεισαν το ημίχρονο στο +16 (61-45).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 12 πόντους (85-73), με τα «Ελάφια» να συνεχίζουν την αντεπίθεσή τους και στη τέταρτη περίοδο.

Η αντεπίθεση έμεινε στη… μέση

Στα 5:57 πριν την λήξη ο Λίλαρντ έφερε την διαφορά στους 10 πόντους (93-83), με τους Μπακς στα 4:13 πριν το τέλος να ρίχνουν την διαφορά στους έξι πόντους (96-90), με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπίζλι.

Η αντεπίθεση των «Ελαφιών» συνεχίστηκε με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να φέρνει την διαφορά στους πέντε πόντους (98-93) με τρίποντο στα 3:24 πριν την λήξη, μετατρέποντας σε θρίλερ το φινάλε της αναμέτρησης.

Το «καθάρισε» ο Ουίλιαμσον

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Μπακς «κόλλησαν» σε κρίσιμες επιθέσεις επιτρέποντας στον Ζάιον Ουίλιαμσον να δώσει «ανάσα» στους Πέλικανς από την γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το 101-93.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιάννης και ο Λίλαρντ έφεραν την διαφορά στους πέντε πόντους 105-100, ωστόσο δεν απέμεινε περισσότερος χρόνος, με τους «Πελεκάνους» να παίρνουν τη νίκη με 107-105 μετά τις δύο βολές του Τζόουνς στο φινάλε.

O Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Ζάιον Ουίλιαμσον, που είχε 28 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-25, 61-45, 85-73, 105-100

Οι δε Μπόστον Σέλτικς, υπέστησαν ήττα-σοκ, 123-122 στην παράταση από τους Ατλάντα Χοκς.

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Μάρεϊ (44π.) έφερε τη μεγάλη νίκη για τους «αετούς» με αποκορύφωμα ένα μεγάλο καλάθι στο τέλος, με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στα 28’’ πριν το φινάλε.

Για τους Κέλτες ξεχώρισε ο Τέιτουμ, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 31 πόντους και 13 ριμπάουντ.