Φιλική νίκη επί των Μαχητών με παρόντες Πάσαλιτς και Ριντ (photos)

Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς και ο Λαμάρκους Ριντ πήραν χρόνο συμμετοχής στο φιλικό του Άρη με τους Μαχητές Πεύκων και ουσιαστικά έθεσαν εαυτούς στην διάθεση του Δημήτρη Πρίφτη για τον κυριακάτικο αγώνα με την ΑΕΚ.

Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ “στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τον αγώνα με την ΑΕΚ, την Κυριακή 29/3 (1μ.μ.) στο ΟΑΚΑ, ο Άρης κέρδισε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 83-60, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Κώστα Χαρίση και δεν ξεκίνησε στην πεντάδα τους Μουχάμεντ Πάσαλιτς, ΛαΜάρκους Ριντ που αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην άμυνα και έφτασε στη «φιλική» νίκη επί των Μαχητών. Πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ήταν ο Άντριου Νέιμικ.

Ο Άρης ήταν χαλαρός στην άμυνα στην πρώτη περίοδο και το 10’ βρήκε το σκορ στο 23-24. Οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν στα μετόπισθεν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-39.

Ο Άρης δέχτηκε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο μέρος, κάνοντας αρκετά κλεψίματα και βγάζοντας αιφνιδιασμούς. Με 8 πόντους του Πάσαλιτς έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-51 και στην τέταρτη περίοδο ανέβασε ακόμα περισσότερο τους ρυθμούς του, φτάνοντας στο τελικό 83-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 41-39, 59-51, 83-60.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (2), Δήμας, Ριντ 6, Τόμας 6 (2), Πουλιανίτης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 8, Νέιμικ 20, Μούρτος 13, Σίμτσακ 10, Αντεγκμπόγιε 6 (2).

ΜΑΧΗΤΕΣ: Απιδόπουλος Δ. 2, Ταρπάγκος, Μάρουσιτς 5 (1), Ελευθεριάδης 13 (2), Κελεσίδης 4, Στόλης 2, Γερομιχαλός Π. 20 (1), Γράβας 8 (1), Γκαμούρας, Θεοδωράκος 6, Απιδόπουλος Γ., Παπαβασιλείου, Βαρδής, Κολότσιος.