Φιλικό με σουηδικό «άρωμα» για το παιδικό του Άρη

Την σουηδική Sodertaljie (SBBK) υποδέχτηκε την Παρασκευή (31/10) στο «Παλέ» το παιδικό τμήμα του Άρη για ένα φιλικό αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν από νωρίς στο γήπεδο, παρακολουθώντας μάλιστα και λίγη από την προπόνηση του αντρικού. Το κοινό που παρακολούθησε το ματς εντυπωσιάστηκε από την ποιότητα και την αγωνιστική ικανότητα των αθλητών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σουηδούς να κάνουν ένα σερί 11-0, αλλά η ομάδα του κόουτς Τσάικου δεν άργησε να αντιδράσει με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (18-18).

Στην δεύτερη περίοδο και οι δύο ανέβασαν στροφές και πίεσαν σε όλο το γήπεδο. Μετά την ανάπαυλα οι νεαροί αθλητές έπαιξαν ακόμη πιο δυνατά. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Άρη να υποκύπτει σε κάποια μικρά λάθη στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την φιλική νίκη με 68-64.

Ο προπονητής, Μάρκος Κυριακίδης, και οι βοηθοί του ευχαρίστησαν την οικογένεια του Άρη για την φιλοξενία που τους προσέφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 50-56, 64-68.