Φινάλε με χαμόγελα για Μπολόνια, δεν «γλύκανε» τον κόσμο της η Τζένοα

Χαμόγελα στο φινάλε για την Μπολόνια, ούτε τώρα δεν… γλύκανε τον κόσμο της η Τζένοα! Οι Γενοβέζοι ολοκλήρωσαν μια καταστροφική σεζόν, που την ρίχνει στη Serie B, με εντός έδρας ήττα από την ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς (0-1), η οποία τερμάτισε στη 12η θέση.

Την ίδια ώρα, η Τζένοα υπάρχει πιθανότατα ακόμη και να τερματίσει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, εφόσον η Βενέτσια επικρατήσει την Κυριακή (22/05) της Κάλιαρι (κάτι που αν συμβεί θα σημαίνει και τον υποβιβασμό των Σαρδήνιων, επίσης).

Εξαιρετική η εκκίνηση στον αγώνα από τις δύο ομάδες, που έβγαζαν διάθεση στο χορτάρι και έπαιζαν ανοιχτά αφού ούτε κίνητρο είχαν, ούτε και άγχος. Αυτό βοήθησε στο να υπάρχει καλό ρυθμός, φάσεις εκατέρωθεν, με την μεγαλύτερη να ανήκει στους φιλοξενούμενους αλλά ο Σέμπερ έκανε την επέμβαση στην κεφαλιά του Ντε Σιλβέστρι.

Το 0-0 παρέμεινε ως το ημίχρονο αλλά και με τη συμπλήρωση μιας ώρας, ωστόσο η Μπολόνια κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 66ο λεπτό με τον Μούσα Μπάροου να παίρνει τις κόντρες και να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή, γράφοντας το 1-0. Ένα σκορ που δεν άλλαξε ως το τέλος, παρότι οι δύο ομάδες είχαν φάσεις αλλά οι ποδοσφαιριστές τους δεν ήταν ουσιαστικοί.