«Φοβήθηκε» τη Κίμκι περισσότερο απ’ ό,τι έπρεπε!

Ο Άρης έχασε από τη Κίμκι με σκορ 73-48 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο στη πρεμιέρα του Last16 στο Γιούροκαπ, όχι τόσο γιατί οι Ρώσοι ήταν… διαστημικοί, όσο γιατί ο ίδιος “φοβήθηκε” περισσότερο από ότι έπρεπε το παιχνίδι και γιατί δεν είχε σωστό αμυντικό πλάνο.

Οι 73 πόντοι που δέχτηκε ο Άρης από τη Κίμκι αντικειμενικά είναι λίγοι, όμως από την άμυνα χάθηκε το παιχνίδι. Οι κίτρινοι μπόρεσαν να βάλουν στον ρυθμό τους τους Ρώσους παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο (4-16) είχαν 0/9 δίποντα και σκόραραν μόλις 4 πόντους – αρνητικό ρεκόρ – όλους με βολές!

Με επιμέρους σκορ 26-15, ο Άρης ανέτρεψε τα δεδομένα στη δεύτερη περίοδο. Ο Δημήτρης Βεργίνης έβγαλε ότι καλύτερο είχε μέσα του, ο Νταν Μαυραειδής έπαιξε άμυνα στον Ζόραν Πλάνινιτς και ο Σαμ Μάλντροου κάρφωνε και τάπωνε… Οι κίτρινοι γύρισαν το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 28-26 και 30-29 πριν το ημίχρονο (30-31 για τη Κίμκι) και έφτασαν στο 34-31 στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Κάπου εκεί το… πάρτι τελείωσε! Η Κίμκι σοβαρεύτηκε, ο Ρίμας Κουρτινάιτις πέρασε στο παιχνίδι (και τον άφησε για ώρα) τον Κρις Κουίν και ο Αμερικανός έβαλε τάξη. Οι Ρώσοι έκαναν σερί 30-7 και έφτασαν στις αρχές της τέταρτης περιόδου στο +20 (61-41), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Στηρίχτηκαν στο πολύ καλό ποσοστό από τα 6,75μ. με 10/19 τρίποντα, όμως τα περισσότερα από αυτά ήταν ελεύθερα σουτ από τους καλύτερους σουτέρ που είχαν, όπως ο Φριντζόν, ο Κουίν και ο Μόνια.

Ο Άρης δεν είχε αμυντικό πλάνο, έχασε στο δεύτερο μέρος σχεδόν όλες τις μάχες από μια ομάδα που δεν είναι… υπερομάδα, αλλά μια καλή ομάδα και όχι καλύτερη από τον Παναθηναϊκό ή ακόμα και τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 30-31, 40-53, 48-73.

AΡΗΣ: Μαυραειδής, Κερούς 4, Ταπούτος 7 (1), Τζέιμς 11, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 3, Κρούσιτς, Μπόγρης 3, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 11, Δήμας.

ΚΙΜΚΙ: Φριντζόν 14 (2), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 12, Κουίν 12 (2), Μόνια 11 (3), Κβοστόφ, Πουσκόφ 2, Ζουκανένκο, Κελάτι 5 (1), Πλάνινιτς 13 (2), Νίλσεν 4.