Χάρισε… βαθμούς ο Άρης στην Πυλαία (videos)

Καθυστερημένο χριστουγεννιάτικο δώρο έκανε ο Άρης στον ΠΑΟΚ, στον οποίο επέτρεψε να πάρει τη νίκη στο κλειστό της Πυλαίας. Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν για άλλη μια φορά τα δικά τους λάθη και έχασαν με 3-2 σετ (25-23, 23-25, 21-25, 25-21, 15-10), γνωρίζοντας άλλη μια ήττα στο τάι μπρέικ, όπως έχουν συνηθίσει να κάνουν φέτος.

Στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από το ξεκίνημα του πρώτου σετ απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Ωστόσο, με ένα σερί 0-3 έφτασαν στην ισοφάριση (15-15) και στη συνέχεια με άλλους τρεις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 16-18. Η συνέχεια, πάντως, δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα (20-19), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος. Το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε έπειτα από επιτυχημένη επίθεση του Ρομέρο στην πίσω ζώνη.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα αντιστράφηκαν για τον Άρη, που πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 6-8 και εν συνεχεία δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος. Με τους Σαρικεΐσογλου και Μπαρούτοφ να χαρίζουν αρκετούς πόντους, οι «κίτρινοι» έφτασαν στην ισοφάριση (1-1), όταν ο Ρομέρο σημάδεψε στο τέλος το φιλέ, διαμορφώνοντας το 23-25.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα στο τρίτο σετ, ο Άρης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και αφού ισοφάρισε αρχικά σε 11-11 και στη συνέχεια σε 15-15 με τον Σαρικεΐσογλου, έφτασε σε ένα σερί 0-3, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-18. Η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στο σύνολο του Γιώργου Γιάτση, που ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το τρίτο σετ (21-25), έπειτα από μπλοκ άουτ στην επιθετική προσπάθεια του Κυριακίδη.

Το τέταρτο σετ αποδείχθηκε το κρισιμότερο όλων και ήταν ισορροπημένο, αφού οι «κίτρινοι» κατάφεραν να μετατρέψουν το εις βάρος τους 19-15 σε 19-19 κερδίζοντας τέσσερις αλλεπάλληλους πόντους. Ωστόσο, το φινάλε ήταν απογοητευτικό, καθώς έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ, που είχε ως πρωταγωνιστή τον Κουβανό Ρομέρο, να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Το τάι μπρέικ διάρκεσε πολύ λίγο για τον Άρη, που πάλεψε μόνο στο ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκε με 2-3, αλλά στην συνέχεια δεν είχε απαντήσεις στις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων. Ευκολότερα από ό,τι θα περίμεναν και οι ίδιοι, οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (7-4, 12-8, 14-9), για να φτάσουν στο τελικό 15-10 μετά από άστοχο σερβίς του Μπαρούτοφ.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 21-25, 25-21, 15-10.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ντίνας, Πλίκας 3, Ρομέρο 18 (13/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Μπορόβνιακ 16 (15/34 επ., 83% υπ. – 54% άριστες), Αρμενάκης 27 (23/36 επ., 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ 65% – 58% άριστες) / Γεωργιάδης, Παπαϊακώβου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Αγγελής.
Άρης (Γιάτσης): Τερζής 4, Μπαρούτοφ 15 (14/39 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (5/9 επ., 6 μπλοκ, 2 άσοι), Κιόσης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 21 (19/29 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. – 29% άριστες), Κυριακίδης 11 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 30% άριστες), Ριζόπουλος -λ 59% υπ.- 36% άριστες) / Καψαμπέλης-λ, Κυπριανός, Παλέντζας.