“Χρυσοί”… κορίτσαροι!

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που πραγματοποιείται στο Περθ κατέκτησε η Εθνική ομάδα Νεανίδων, νικώντας την Ουγγαρία με σκορ 9-5 στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση 16 μήνες μετά τον Ευρωπαϊκό τους θρίαμβο, ανέβηκαν και στην κορυφή του κόσμου.

Οι νεανίδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, διεκδικώντας τη νίκη από τα πρώτα λεπτά. Η Εθνική ομάδα έφτασε στο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα με 6-2, το οποίο διατήρησαν και διεύρυναν στην τρίτη περίοδο (8-3).

Ωστόσο, η Ουγγαρία δεν τα παράτησε στο τελευταίο οκτάλεπτο ανέβασε στροφές, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την Εθνική, η οποία επικράτησε με σκορ 9-5.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική ομάδα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου και η Στεφανία Χαραλαμπίδη πετυχαίνοντας από τρία γκολ η κάθε μία.

Στον πίνακα των σκόρερ έγραψαν το όνομα τους και οι Μπενέκου, Ζάντου και Ιώαννα Χαραλαμπίδη σκοράροντας από ένα γκολ.

Οι νεανίδες ολοκλήρωσαν αήττητες τη διοργάνωση, διατηρώντας τη γυναικεία ελληνική υδατοσφαίριση σε πολύ υψηλό επίπεδο, κατακτώντας το τρίτο μετάλλιο -δεύτερο σε Παγκόσμιο- από το καλοκαίρι του 2011, σε όλες τις κατηγορίες.

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πήρε η Ρωσία, η οποία επικράτησε των ΗΠΑ με 13-12.

Ουγγαρία-Ελλάδα: 5-9

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 6-2, 8-3, 9-5

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Χαραλαμπίδου Σ. 3, Πλευρίτου Ε. 3, Χαραλαμπίδου Ι. 1, Μπενέκου Α. 1, Ζάντου 1

Ουγγαρία: Γκάρντα 2, Ζίγκλερ 1, Μίσκόλτσι 1, Χόρβαθ 1

Πηγή: sport-fm