Ψέκασε, σκούπισε, τελείωσε την Καβάλα (78-57)!

Ο Άρης δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην ελλιπή Καβάλα. Την κέρδισε με σκορ 78-57 και έκανε ένα βήμα προς τον στόχο, που είναι μια θέση στην πρώτη εξάδα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κίτρινους ήταν ο Ρον Ντέιβις και εξαιρετικοί οι Νταν Μαυραειδής και Δημήτρης Βεργίνης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει εξ ολοκλήρου στον Άρη. Οι κίτρινοι είχαν περισσότερες λύσεις και μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο να “σπάσουν” τις άμυνες προσαρμογής που εφάρμοσε ο Δημήτρης Πρίφτης. Το καλό ξεκίνημα του Άρη (9-2 στο 3′ και 15-5 στο 4′) δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Καβάλα με καλό περιφερειακό σουτ και πρωταγωνιστές τους Πάσαλιτς και Τέιλορ μείωσε σε 15-11 (8′), όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βεργίνης με προσωπικές ενέργειες και συμπαραστάτη τον Μαυραειδή έβγαλαν τον Άρη από τη δύσκολη θέση. Ο Άρης προηγήθηκε με 23-17 (13′) και η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους στο 16′ (32-20). Ο Άρης ήταν πολύ σοβαρός επιθετικά και έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (39-25).

Ο Ρον Ντέιβις ήταν ο πρωταγωνιστής του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά ασφαλείας (55-46 στο 30′) και έκαναν την αντεπίθεσή τους στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Με 12-0 σερί στο πρώτο εξάλεπτο (30′-36′) ο Άρης έφτασε στο +21 (67-46) και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 39-25, 55-46, 78-57.

ΑΡΗΣ: Μαυροειδής 12 (6/8δπ.), Κερούς 4 (3κλ.), Ταπούτος 6 (5ρ., 3ασ.), Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 25 (5/6β., 4/7δπ., 4/6τρ.), Μποχωρίδης (3ασ.), Μπόγρης 7 (3ρ., 3ασ.), Μάλντροου 5, Τσαλδάρης, Βεργίνης 10 (2/4δπ., 2/3τρ.), Δήμας 2.

ΚΑΒΑΛΑ: Πάσαλιτς 16 (2/2β., 4/5τρ.), Γκεοργκίεφ 3 (1), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 5 (1), Στεφανίδης 4, Γκέλιος, Γεωργάκης, Κοστόφ 6 (2), Καραποστόλου 11 (6ασ., 7λ.), Σίμτσακ 6 (10ρ., 3ασ.).

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!