11 βήματα δρόμος η πρόκριση για την Ιταλία

Η Ιταλία έγινε η τέταρτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Euro 2012, λυγίζοντας στα πέναλτι την Αγγλία με 4-2, αφού ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν χωρίς γκολ. Η «σκουάντρα ατζούρα», που ήταν πολύ καλύτερη σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, θα αναμετρηθεί στους «4» με τη Γερμανία.

Η ομάδα του Τσέζαρε Πραντέλι είχε καθολική υπεροχή, αλλά και δύο δοκάρια (στο 3′ με τον Ντε Ρόσι, αλλά και στο 101′ της παράτασης με τον Ντιαμάντι), απέναντι σε μια αντίπαλο που αμυνόταν μαζικά και ασφαλώς δεν τίμησε την ποδοσφαιρική της παράδοση.

Παρόλα αυτά, η Αγγλία κατάφερε να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι, όπου μάλιστα προηγήθηκε με 1-2, αλλά τελικά ηττήθηκε με 4-2 και δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει ούτε αυτή τη φορά τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας της…