«4Χ4» η Κ-20 στην Κρήτη!

Σπουδαία νίκη με 0-4 απέσπασε σήμερα στην Τύλισσο κόντρα στον ΟΦΗ η Κ-20 , η οποία έπειτα από το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό, πέτυχε το δεύτερο “διπλό” της στο πρωτάθλημα ανεβάζοντας παράλληλα τον αριθμό των νικών της στις πέντε.

Ο Άρης στον έβδομο φετινό του αγώνα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, κατάφερε χάρη στα τέρματα των Κανούλα (45′ πέν.), Κουρέλλα (62′), Σουνά (80′) και Ζιγκερίδη (91′) να φύγει με το πολυπόθητο “τρίποντο” και να μείνει στο κυνήγι της κορυφής με 16 βαθμούς, αφήνοντας τους Κρητικούς στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 1 βαθμό σε 8 ματς!

Οι “κίτρινοι” αψηφώντας τον παράγοντα του τεχνητού χλοοτάπητα, διατήρησαν τα ηνία του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκειά του, με την πρώτη ουσιαστική φάση να πραγματοποιείται στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με σουτ του Κουρέλλα το οποίο κατέληξε στο δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα, κατά τη διάρκεια των καθυστερήσεων ανετράπη εντός της περιοχής, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Κανούλας που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 0-1 για τους “κίτρινους”.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Νίκου Πασσιαλή παρουσιάστηκαν με εμφανώς πιο ανεβασμένη ψυχολογία, και στο 62′ μάλιστα κατόρθωσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Κουρέλλα, έπειτα από σέντρα του Σουνά που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή. Στο 80′ ο Σουνάς από τον ρόλο του δημιουργού ανέλαβε το ρόλο του εκτελεστή, καθώς μετά από ωραία ατομική προσπάθεια “έγραψε” με πλασέ το 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Ζιγκερίδης έπειτα από ασίστ του σκόρερ του τρίτου γκολ Δημήτρη Σουνά, ο οποίος στα 35 λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να ξεχωρίσει και να βοηθήσει σημαντικά την επιθετική γραμμή της ομάδας του.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Μουρτζάκης από το σύνδεσμο Ηρακλείου. Το επόμενο αγωνιστικό ραντεβού για τους παίκτες του Νίκου Πασσιαλή είναι προγραμματισμένο για το επόμενο Σάββατο, όταν οι “κίτρινοι” θα φιλοξενηθούν στην έδρα του Πανιωνίου.

ΟΦΗ: Γιαγκιόζης, Αδαμάκης, Ντελία, Φαζός, Δαμιανάκης, Κολιακουδάκης, Σκουτέλης, Μπολάκης, Κωνσταντίνου (70′ Παπαδάκης), Νυκτάρης, Παπαδιός (80′ Χριστοδουλάκης).
ΑΡΗΣ: Παπαδόπουλος, Πολιανίδης, Μπαγκής, Γιαννίτσης, Νταμαρλής, Περήφανος, Ρένια (55′ Σουνάς) , Οικονομόπουλος, Κανούλας (85′ Ζιγκερίδης) , Κουρέλλας, Καραγιάννης (84′ Γιαννακιτσίδης).