5ος ο Νικολαΐδης, αλλά 3ος στην Ευρώπη ο… εξίσου «κίτρινος» Πολίτης! (photostory)

Μπορεί ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης να έμεινε εκτός τετράδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο, στο Μάντσεστερ, ωστόσο ο επίσης Αρειανός Νίκος Πολίτης τερμάτισε 3ος και χάρισε ένα μετάλλιο στην Ελλάδα και στην αγαπημένη του ομάδα!

Τι λέει το ένστικτό σου για τον μεγάλο τελικό Μπάγερν – Τσέλσι; Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

Ο Νικολαΐδης περιορίστηκε στην 5η θέση της κατηγορίας +87 κιλών, αφού ηττήθηκε στον προημιτελικό από τον Γερμανό Φόλκερ Βότζιχ με 6-5 στα σημεία. Ο 33χρονος πρωταθλητής, όμως, έβλεπε έτσι κι αλλιώς την συγκεκριμένη διοργάνωση σαν μια καλή προπόνηση ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων.

Αντίθετα, στο βάθρο ανέβηκε ο… νεαρός θαυμαστής και ομοΐδεάτης του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, Νίκος Πολίτης, στην πρώτη του συμμετοχή στην κατηγορία ανδρών! Ο 18χρονος πρωταθλητής, που είχε μιλήσει για την αγάπη του για τον Άρη σε παλαιότερη συνέντευξη – αφιέρωμα στο PRESSARIS, εντυπωσίασε στα 54 κιλά ανδρών, όπου νίκησε διαδοχικά τον Ουκρανό Ντμίτρο Γκλουσένκο (4-1 στα σημεία), τον Σουηδό Ρομπέρτο Φελντ (9-6) και τον Ιταλό Εμανουέλε Ριέμα (4-1).

Στα ημιτελικά, ο Πολίτης ηττήθηκε από τον Σεϊφούλα Μαγκομέντοφ με 10-6, αλλά η παρουσία του στην τετράδα ήταν αρκετή για να τον ανεβάσει στο βάθρο, αφού στο τάε κβον ντο απονέμονται δύο χάλκινα μετάλλια (δεν διεξάγεται μικρός τελικός).

Εκτός από την επιτυχία του Πολίτη, η Ελλάδα πανηγύρισε άλλο ένα μετάλλιο στην πρεμιέρα των αγώνων στο Μάντσεστερ, όπου η Ιωάννα Κουτσού αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 46 κιλά γυναικών.

Θυμηθείτε το φωτορεπορτάζ από την προηγούμενη επιτυχία του Νίκου Πολίτη (χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό εφήβων, τον Οκτώβριο στην Πάφο), την οποία είχε πανηγυρίσει με μια σημαία του Άρη: